REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

REKLAMA

Spółka wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy. Firma otrzymała fakturę na ratę leasingową, na której wykazano podatek od środków transportowych i naliczono od niego 22% VAT. Czy VAT naliczony od podatku od środków transportowych na ww. fakturze podlega odliczeniu?
RADA
W przedmiotowej sprawie przeanalizowania wymaga treść zawartej umowy leasingowej. Jeśli umowa przewiduje, że w ramach wynagrodzenia z tytułu używania samochodu będzie ujęty także – poza ceną wynikającą z kalkulacji opłat leasingowych – podatek od środków transportowych, to trzeba to potraktować jako całość wynagrodzenia podlegającą opodatkowaniu VAT. Korzystający może więc odliczyć na podstawie ogólnej zasady podatek naliczony od tej usługi.
Odrębnej oceny wymaga sytuacja, gdy podatek jest refakturowany oddzielnie. Teoretycznie sytuacją kuriozalną jest opodatkowanie VAT kwoty podatku od środków transportowych, zawartego na fakturze w związku z zawartą umową leasingu. Jednakże praktyka i sposób oceny tego zagadnienia przez organy podatkowe, zawarte w szeregu interpretacjach, optują za opodatkowaniem – i tym samym prawem do odliczenia.

UZASADNIENIE
Umowy leasingu operacyjnego oznaczają umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący. Wobec tego w obowiązującym stanie prawnym ustawa o podatku od towarów i usług kwalifikuje tę czynność jako świadczenie usług. W okresie objętym umową leasingu jedna ze stron – leasingobiorca – używa w sposób czasowy towaru stanowiącego własność leasingodawcy, a podstawową formą wynagrodzenia za tę usługę jest czynsz (rata) i inne płatności, wynikające z zawartej umowy, udokumentowane fakturą.
WAŻNE!
Leasing operacyjny jest to taka forma leasingu, która nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostaje przeniesione na korzystającego.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – powstaje zatem odnośnie do poszczególnych rat leasingowych.
W przypadku usługobiorców użytkujących samochody ciężarowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze podatnikowi przysługuje odliczenie całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących uiszczenie należnej raty leasingowej lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Jeżeli więc umowa cywilnoprawna przewiduje, że w skład czynszu, oprócz raty leasingowej, będącej ceną wynikającą z kalkulacji opłaty leasingowej, wchodzą inne płatności, opłaty i podatki, to należy potraktować to jako całość wynagrodzenia. Całość podlega opodatkowaniu, wobec czego podatek naliczony z tego tytułu podlega odliczeniu.
Ponieważ w omawianej sytuacji mamy do czynienia z samochodem ciężarowym w rozumieniu ustawy o VAT, to całość podatku naliczonego, wynikającego z faktury, podlega odliczeniu od podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym.
Również gdy opłata z tytułu podatku jest wyodrębniona, to organy podatkowe uznają, że podatek stanowi także obrót, gdyż jest ściśle związany ze świadczoną usługą (w rozumieniu ustawy o VAT) i jest częścią należności otrzymywanej z tytułu świadczenia usługi. W konsekwencji, zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Skoro opłata z tytułu podatku stanowi obrót podlegający opodatkowaniu VAT, to tym samym można odliczyć podatek naliczony od tego podatku.

• art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 29 ust. 2, art 86 ust. 2, ust. 4 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA