REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kwota za niezwrócone opakowania stanowi przychód

REKLAMA

Jako spółka z o.o. zajmujemy się sprzedażą hurtową napojów, z których część sprzedawana jest w opakowaniach zwrotnych. Produkty nabywamy od producentów (opakowania zwrotne są ich własnością). Zawierane przez nas umowy sprzedaży przewidują zwrot opakowań. Pobieramy za nie opłatę, którą oddajemy po zwrocie opakowania. Jak podatkowo traktować przypadki niezwrócenia opakowań?
RADA
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT należy wystawić fakturę dokumentującą kwotę opłaty za niezwrócone opakowania. Z tą chwilą kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia zwrotu opakowania traci swój kaucyjny charakter. Należy ją uznać za należność za wydane opakowanie. Należności takie stanowią dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

UZASADNIENIE
Na wstępie należy ustalić, czy opłata, o której mowa w pytaniu, stanowi kaucję. Kaucja to zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązania o zwrotnym charakterze, polegające na złożeniu określonej w umowie sumy pieniężnej. Co do zasady, kaucja jest obojętna podatkowo. W szczególności kaucja nie może być przychodem podatkowym. Wynika to z faktu, że ma ona charakter zwrotny, przez co nie stanowi definitywnego przysporzenia dla otrzymującego. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy wystąpią okoliczności uprawniające do jej zatrzymania, np. zwrot niepełnowartościowych opakowań. Kaucja za opakowania zwrotne nie jest przychodem dla otrzymującego ją podatnika.
W przypadku opisanym przez Czytelnika nie wszyscy kontrahenci zwrócili taką samą liczbę opakowań zwrotnych, jaką uprzednio pobrali. Spółka ma wówczas prawo zatrzymać część kaucji. Ta zatrzymana część stanowi dla spółki należność za wydane opakowania.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wartość zafakturowanej należności za opakowania zwrotne, które nie zostały zwrócone, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Kaucja traci wtedy swój zwrotny charakter i staje się należnością. Tym samym stanowi odpowiednio przychód otrzymującego i koszt uzyskania przychodów wpłacającego.
Należy także ustalić, w którym momencie spółka powinna wykazać ten przychód. Ponieważ kaucja nie jest sama w sobie przychodem, więc nie ma tu znaczenia data jej otrzymania. Przychód za niezwrócone opakowania powstanie dopiero w dniu wystawienia przez Państwa faktury. Jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Skutki w VAT
Kwoty stanowiące zabezpieczenie wykonania zawartych umów (kaucje) nie są obrotem będącym podstawą opodatkowania VAT. Obrotem bowiem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przy sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym i pobieraniu lub określeniu w umowie za to opakowanie kaucji wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury. W przypadku niezwrócenia opakowań zwrotnych przez nabywcę sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych opakowań. O terminie wystawienia faktury decydować będzie fakt, czy w umowie określono termin zwrotu opakowań, czy też nie. Jeżeli w umowie określono ten termin, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym opakowania powinny być zwrócone.

Przykład
W umowie sprzedaży napojów określono kaucję oraz termin zwrotu ich opakowań (1 lipca). Spółka jest obowiązana wystawić fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych opakowań nie później niż 7 dnia od dnia, w którym opakowania zgodnie z umową powinny być zwrócone, tj. do 7 lipca 2006 r.
Natomiast gdy w umowie nie został określony termin zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań. Jak stwierdzono w jednej z interpretacji:
(…) koszt opakowań zwrotnych podlega wyłączeniu z podstawy opodatkowania w momencie ich wydania pod warunkiem pobrania lub określenia w umowie kaucji, lecz wyłączenie to podlega korekcie w przypadku, gdy odbiorca nie zwrócił wydanych opakowań
(pismo Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 16 listopada 2005 r., nr PP/443-181/05/AZ-68175, zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów).

• art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy, prawnik
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA