reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych?

RADA
W związku z tym, że wartość kupionych usług do automatów nie przekracza 3500 zł, nie będzie skutkowała ich ulepszeniem. Nie ma też obowiązku ich wyksięgowywania z kosztów, uznania za środki trwałe i amortyzowania. Jeśli jednak automaty bez wykonania tych usług nie były kompletne i zdatne do użytku, wówczas kwota ta podwyższa ich wartość początkową. W takiej sytuacji należało uznać je za środki trwałe i amortyzować (oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków uznania składników rzeczowych za środki trwałe, jak np. okresu używania). Odpisy amortyzacyjne należy zaliczyć do kolumny 14 pkpir.

UZASADNIENIE
Firma, kupując automaty o wartości 3500 netto i niższej, może w celu rozliczenia:
• zaliczyć te składniki do środków trwałych i miesięcznie je amortyzować, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadzono do ewidencji,
• zaliczyć składniki do środków trwałych i jednorazowo je amortyzować w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym,
• nie zaliczać składników do środków trwałych oraz zaliczać poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania.
Należy się jednak zastanowić, czy automaty mogły być przyjęte do używania i zaliczone do kosztów w jeden z powyższych sposobów bez wykonania usług modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów.
Jeśli kupione usługi nie były konieczne do przyjęcia automatów do używania i zostały one oddane do używania w miesiącu zakupu, wówczas firma miała prawo do zaliczenia ich nabycia bezpośrednio do kosztów w miesiącu zakupu (np. w kwietniu). Dotyczy to sytuacji, w której byłyby one uznane za środek trwały i jednorazowo zamortyzowane lub nie zaliczono by ich do środków trwałych i obciążałyby koszty bezpośrednio. W takiej sytuacji należy je ująć w „pozostałych wydatkach” w kolumnie 14 pkpir. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, powinny być ujęte w ewidencji wyposażenia. Jeśli więc automaty nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i jednorazowo zamortyzowane, to ze względu na ich wartość powyżej 1500 zł należy je ująć w ewidencji wyposażenia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Składniki majątku, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, ujmuje się w ewidencji wyposażenia.
reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama