REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

REKLAMA

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych?
RADA
W związku z tym, że wartość kupionych usług do automatów nie przekracza 3500 zł, nie będzie skutkowała ich ulepszeniem. Nie ma też obowiązku ich wyksięgowywania z kosztów, uznania za środki trwałe i amortyzowania. Jeśli jednak automaty bez wykonania tych usług nie były kompletne i zdatne do użytku, wówczas kwota ta podwyższa ich wartość początkową. W takiej sytuacji należało uznać je za środki trwałe i amortyzować (oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków uznania składników rzeczowych za środki trwałe, jak np. okresu używania). Odpisy amortyzacyjne należy zaliczyć do kolumny 14 pkpir.

UZASADNIENIE
Firma, kupując automaty o wartości 3500 netto i niższej, może w celu rozliczenia:
• zaliczyć te składniki do środków trwałych i miesięcznie je amortyzować, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadzono do ewidencji,
• zaliczyć składniki do środków trwałych i jednorazowo je amortyzować w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym,
• nie zaliczać składników do środków trwałych oraz zaliczać poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania.
Należy się jednak zastanowić, czy automaty mogły być przyjęte do używania i zaliczone do kosztów w jeden z powyższych sposobów bez wykonania usług modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów.
Jeśli kupione usługi nie były konieczne do przyjęcia automatów do używania i zostały one oddane do używania w miesiącu zakupu, wówczas firma miała prawo do zaliczenia ich nabycia bezpośrednio do kosztów w miesiącu zakupu (np. w kwietniu). Dotyczy to sytuacji, w której byłyby one uznane za środek trwały i jednorazowo zamortyzowane lub nie zaliczono by ich do środków trwałych i obciążałyby koszty bezpośrednio. W takiej sytuacji należy je ująć w „pozostałych wydatkach” w kolumnie 14 pkpir. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, powinny być ujęte w ewidencji wyposażenia. Jeśli więc automaty nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i jednorazowo zamortyzowane, to ze względu na ich wartość powyżej 1500 zł należy je ująć w ewidencji wyposażenia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Składniki majątku, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, ujmuje się w ewidencji wyposażenia.

Jeśli automaty nie mogły być przyjęte do używania bez wykonania usługi modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów, to wartość tych usług wpłynie na wartość początkową automatów. Przekroczy ona 3500 zł (3400 zł + 700 zł). W takiej sytuacji należałoby je uznać za środki trwałe i amortyzować, oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków koniecznych do uznania składnika majątku za środek trwały, zawartych w art. 22a ust. 1 updof. W tym przypadku do kosztów zostaną zaliczone w formie odpisów amortyzacyjnych w kolumnie 14 pkpir.
Należy pamiętać, że ważne jest także prawidłowe ustalenie ceny nabycia. W razie zakupu środka trwałego jest nią kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Do kosztów związanych z zakupem można zaliczyć m.in.: koszty montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych.

Jak orzekł NSA w wyroku z 11 września 2002 r., sygn. akt I SA/Wr 621/01, RPP 2003/3/43:
Wszystkie nakłady podatnika na składnik jego majątku, nieużywany jeszcze przez niego, dzięki którym staje się on zdatny do użytku i jest wykorzystywany jako środek trwały w jego działalności gospodarczej, niezależnie od zakresu rzeczowego tychże prac, powinny być uznane za działania ulepszające, mające wpływ na powiększenie jego wartości początkowej o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie.

• art. 22 ust. 1, art. 22d ust. 1, art. 22f ust. 3, art. 22g ust. 3, art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA