W umowie o świadczeniu usług księgowych jest zapis, że biuro rachunkowe zgodnie z art. 31 ustawy - Ordynacja podatkowa przejmuje na siebie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązań wynikających z przepisów o ubezpieczeniach społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnym. Co on w praktyce oznacza?
RADA
Zapis ten w praktyce nie oznacza przejęcia przez
biuro rachunkowe odpowiedzialności przedsiębiorcy za zapłatę podatków. To
przedsiębiorca jest bowiem zobowiązany do odprowadzania podatków z tytułu własnej działalności lub podatków pobieranych od osób, którym wypłaca określone należności, np. wynagrodzenia. Przedsiębiorca, a nie biuro rachunkowe odpowiada więc za ich niewpłacenie.
UZASADNIENIE
Zawarcie z biurem rachunkowym umowy na prowadzenie ewidencji i dokumentacji podatkowej oraz ubezpieczeniowej nie oznacza, że biuro staje się płatnikiem podatków oraz składek ubezpieczeniowych w zastępstwie swojego klienta. Odpowiedzialność biura za prawidłowe wykonywanie umowy jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, a nie podatkową. Odpowiedzialność cywilna oznacza, że biuro odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Odpowiedzialność podatkową może ponosić jedynie
podatnik, płatnik lub inkasent. Pomijamy tutaj kwestię odpowiedzialności osób trzecich za
zaległości podatkowe, nie dotyczy ona bowiem biura rachunkowego. Odpowiedzialność podatkową ponosi klient biura, czyli przedsiębiorca zobowiązany do odprowadzania podatków:
• z tytułu własnej działalności lub
• pobieranych od osób, którym wypłaca określone należności.
WAŻNE!
Odpowiedzialność biura za prawidłowe wykonywanie umowy jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, a nie podatkową. Oznacza to, że biuro odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.
Jeżeli klientem biura jest osoba prawna albo jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. spółka cywilna), to powinna wyznaczyć osobę, której obowiązkiem (również w ramach umowy zawartej z biurem rachunkowym) będzie obliczanie, pobieranie i wpłacanie podatków. Dotyczy to np. zaliczek na podatek dochodowy pobieranych od zatrudnionych przez płatnika osób.
Jako osobę odpowiedzialną za prawidłowe obliczenie i pobranie podatków można wskazać jednego z pracowników biura. Nie oznacza to jednak, że przejmie on odpowiedzialność podatkową. W razie powstania zaległości podatkowej zobowiązany do zapłaty podatku wraz z odsetkami będzie
płatnik, czyli
przedsiębiorca (klient biura). Osoba taka może jedynie ponieść odpowiedzialność karno-skarbową. Biuro rachunkowe jako strona umowy o świadczenie wymienionych usług, jak już wspomniano, ponosi odpowiedzialność cywilną z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
• art. 8 i 30–31 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 66, poz. 470
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy właścicielka kancelarii podatkowej