REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować złomowanie środka trwałego

REKLAMA

Spółka ma na stanie w całości zamortyzowaną i zepsutą kserokopiarkę. Jest ona przestarzała i jej naprawa jest już nieopłacalna. Postanowiliśmy ją zezłomować. Jak zaewidencjonować to zdarzenie?
RADA
Nieprzydatny do użytku środek trwały należy wyksięgować z ewidencji środków trwałych i do momentu fizycznej likwidacji (złomowania) ująć w ewidencji pozabilansowej, np. na kontach zespołu 9 jako „Środki trwałe w likwidacji”.

UZASADNIENIE
Środki trwałe, które utraciły swoją przydatność i w związku z tym nie mogą być wykorzystywane w działalności przedsiębiorstwa, stawia się w stan likwidacji.
Zarówno samo postawienie środka trwałego w stan likwidacji, jak i jego fizyczna likwidacja powinny zostać odpowiednio udokumentowane.
Postawienie środka w stan likwidacji może nastąpić na podstawie decyzji kierownika jednostki lub protokołu komisji zatwierdzonego przez kierownika.
Dokonanie fizycznej likwidacji środka trwałego powinno być potwierdzone protokołem komisji likwidacyjnej (np. dowodem LT), z którego wynika jednoznacznie, że środek trwały został zezłomowany. Koszty, które firma poniesie w związku z likwidacją środka trwałego (np. demontaż), odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne. Zyski uzyskane z tego samego tytułu zwiększają pozostałe przychody operacyjne.

Przykład 1
Złomowanie zlikwidowanego środka trwałego
1. Wyprowadzenie z ewidencji środka trwałego w pełni zamortyzowanego:
– wartość początkowa środka trwałego wynosiła 4500 zł,
– dotychczasowo umorzenie – 4500 zł.
Wn „Umorzenie środków trwałych” 4500
Ma „Środki trwałe” 4500
W ewidencji pozabilansowej środek ten wykazuje się ilościowo.
2. Faktura za demontaż zlikwidowanego środka trwałego:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 300
Ma „Rozrachunki z dostawcami” 300
3. Sprzedaż części złomowanego środka trwałego:
Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 500
Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Przykład 2
Sprzedaż zlikwidowanego środka trwałego
1. Postawienie środka trwałego częściowo zamortyzowanego w stan likwidacji:
– wartość początkowa środka trwałego wynosiła 4500 zł,
– dotychczasowe umorzenie – 2000 zł.
Wn „Umorzenie środków trwałych” 2000
Ma „Środki trwałe” 2000
2. Przeniesienie wartości netto środka trwałego w części nieobjętej umorzeniem:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 2500
Ma „Środki trwałe” 2500
– ewidencja pozabilansowa:
Wn „Środki trwałe w likwidacji” 2500
3. Sprzedaż zlikwidowanego środka trwałego:
Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 3000
Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 3000
– ewidencja pozabilansowa
Ma „Środki trwałe w likwidacji” 2500
Wynik na tej sprzedaży wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wartość netto środków trwałych zaliczamy do kosztów podatkowych dopiero z chwilą dokonania fizycznej likwidacji i z zastrzeżeniem, że środki te nie utraciły swej przydatności gospodarczej na skutek zmiany rodzaju działalności.

• art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Wioletta Chaczykowska
księgowa z licencją MF
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA