REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy refundacja kosztów kształcenia młodocianego jest opodatkowana

REKLAMA

Czy otrzymane dofinansowanie (zwrot kosztów) kształcenia pracownika młodocianego przygotowywanego do określonej pracy jest przychodem podlegającym opodatkowaniu? Dofinansowanie nastąpiło na mój wniosek. Nie mogę już skorzystać z ulgi uczniowskiej. Dofinansowanie to potraktowałem jako przychód i zaliczyłem do 8 kolumny pkpir. Czy postąpiłem prawidłowo?
 
RADA
Nie. Dofinansowanie z tytułu szkolenia młodocianych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponieważ otrzymana z tego tytułu kwota została zaliczona do przychodów, powinien Pan je skorygować w kolumnie 8 księgi przychodów i rozchodów. Korekta ta nie wpłynie negatywnie na zaliczkę na podatek dochodowy. Może Pan więc dokonać korekty na bieżąco, pod warunkiem że operacja miała miejsce w tym roku.

UZASADNIENIE
Ulga uczniowska została zlikwidowana od 1 stycznia 2004 r. Jednak pod pewnymi warunkami niektórzy pracodawcy szkolący młodocianych nadal z niej mogą korzystać na zasadzie praw nabytych. Prawdopodobnie nie spełnia Pan tych warunków, w związku z czym ulga nie przysługuje.
Z pytania wynika, że otrzymał Pan dofinansowanie rekompensujące poniesione koszty zatrudnienia młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Dofinansowanie takie jest otrzymywane na podstawie art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty, w ramach dotacji celowej na zadania własne jednostek samorządu terytorialnego.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dotacjami są podlegające szczególnym zasadom rozliczania wydatki budżetu państwa przeznaczone m.in. na finansowanie lub dofinansowanie bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, które obejmują m.in. sprawy edukacji publicznej. Zadania własne gmin określają szczegółowo przepisy odrębnych ustaw, w tym m.in. ustawy o systemie oświaty.
Dlatego należy uznać, że dofinansowanie kształcenia pracownika młodocianego na warunkach określonych w art. 70b ustawy o systemie oświaty jest dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Takie ujęcie dofinansowania jest ważne ze względu na zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 47b updof. Na jego podstawie:
(…) wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Wprawdzie zwolnienie to zostało wykreślone z ustawy, ale na podstawie przepisów przejściowych obowiązuje do końca grudnia 2006 r. Tak więc kwota dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, otrzymana – w trybie art. 70b ustawy o systemie oświaty – przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, jest zwolniona z podatku dochodowego. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 20 kwietnia 2006 r., sygn. US I/1/415/4/2006.
Ponieważ zaliczył Pan otrzymane dofinansowanie do przychodów i wykazał je w kolumnie 8 pkpir, więc należy je skorygować. Korekta ta nie wpłynie negatywnie na zaliczkę na podatek dochodowy. Może Pan więc dokonać korekty na bieżąco, pod warunkiem że operacja miała miejsce w tym roku.
Należy zauważyć, że ewentualne wydatki sfinansowane otrzymanymi z tego tytułu przychodami nie będą mogły być uznane za koszty. Na podstawie bowiem art. 23 ust. 1 pkt 56 updof nie stanowią one kosztów podatkowych.

• art. 106 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych – Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 45, poz. 319
• art. 70b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104
• art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 17, poz. 128
• art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 3 pkt 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 263, poz. 2619; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 30, poz. 262

Andrzej Przeszkoda
ekspert w zakresie podatków dochodowych
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA