REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy brak potwierdzenia noty korygującej wstrzymuje prawo do odliczenia VAT z faktury

REKLAMA

Od 1 stycznia 2006 roku zmieniła się nazwa firmy, poprzez wykreślenie z nazwy jednego małżonka. Dotychczas oboje byli na fakturach. Do błędnie wystawionych faktur wystawiamy noty korygujące. Czy VAT naliczony z tych faktur mogę odliczyć na ogólnych zasadach, czy dopiero w miesiącu otrzymania potwierdzonej noty korygującej? Numer NIP nie uległ zmianie.
RADA
Tak, firma może odliczyć podatek z faktur na zasadach ogólnych. Podana w nich błędna nazwa nabywcy nie pozbawia jej tego prawa.

UZASADNIENIE
Przepisy przewidują dwa sposoby korekty popełnionych na fakturze błędów. Albo w formie faktury korygującej, którą uprawniony jest wystawić sprzedawca towaru lub usługi, albo w formie noty korygującej, którą wystawia nabywca. Sposób korekty faktury uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju popełnionego błędu. Możliwości sprostowania błędów przez nabywcę notą korygującą są jednak w dużej mierze ograniczone.
Co do zasady, nota korygująca może być wystawiona przez nabywcę tylko wówczas, gdy w fakturze stwierdzi on błędy nieistotne, niemające przede wszystkim wpływu na zmniejszenie lub zwiększenie wykazanej w fakturze VAT kwoty należności, oraz kwoty podatku VAT. Nota korygująca wystawiana jest w przypadku istnienia pomyłki, zwłaszcza w:
• nazwie nabywcy albo sprzedawcy,
• ich adresie,
• numerze identyfikacji podatkowej,
• znaczeniach towaru.
Ze względu na dość ograniczony zakres przypadków możliwych do skorygowania notą korygującą, należy odnosić się do nich z dużą ostrożnością. Szczególnie wtedy, jeżeli korekta dotyczy nazwy nabywcy lub sprzedawcy. Zgodnie z orzecznictwem z tego zakresu, przepisy dotyczące not korygujących przewidują możliwość jedynie poprawy stwierdzonych błędów, ale tylko nieistotnych. Korekta nie może natomiast dotyczyć całkowitej zmiany nabywcy lub sprzedawcy.
WAŻNE!
Notą korygującą można korygować stwierdzone błędy co do nazwy nabywcy, ale nie można całkowicie zmieniać nazwy.
Tego rodzaju korekta nie byłaby skuteczna, a nabywca zostałby pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury w ogóle, gdyż wskazana w niej nazwa nabywcy byłaby inna. Również zmiana nazwy nabywcy notą korygującą nie mogłaby tego uprawnienia przywrócić.
Notę korygującą należy wystawiać zatem jedynie wtedy, gdy w fakturze nabywca stwierdza błędy nieistotne, określane potocznie „błędami mniejszej wagi”, które nie pozbawiają go prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury. Niezależnie od wystawienia noty korygującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z pierwotnej faktury, przysługuje na zasadach ogólnych. Dlatego przepisy nie uzależniają terminu odliczenia podatku z faktury u nabywcy od otrzymania potwierdzenia noty korygującej przez sprzedawcę. Ma to miejsce w przypadku faktur korygujących, w wyniku których podatek naliczony ulega zmniejszeniu. Wprawdzie przepisy nakładają obowiązek przesłania wystawcy faktury pierwotnej oryginału i kopii noty korygującej, ale tylko w celu akceptacji jej treści.
W przedstawionej sytuacji firma nie dokonuje zmiany notą korygującą całej swojej nazwy, wskazanej na fakturze jako nabywcy towaru (do czego zresztą nie byłaby uprawniona). Koryguje ją tylko poprzez wykluczenie z niej jednego z małżonków. Tego rodzaju zmiana nie ma wpływu na prawo odliczenia podatku z faktury pierwotnej. Podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych. Mimo nieprawidłowej nazwy, wskazanej w fakturze, identyfikacja nabywcy nie powinna budzić wątpliwości organów skarbowych. Muszą one mieć pewność, że chodzi o ten sam podmiot. Pozostałe informacje są poprawne i wskazują na firmę. Niemniej jednak firma powinna takie noty korygujące wystawić i zadbać o posiadanie potwierdzenia akceptacji ich treści przez sprzedawcę.
Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby na fakturze dane firmy były na tyle nieprecyzyjne, że mogłyby dać podstawę do postawienia zarzutu, że faktura nie dotyczy konkretnej firmy – a co się z tym wiąże, nie jest dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT. W takiej sytuacji należałoby wstrzymać się z odliczeniem VAT do momentu otrzymania potwierdzenia akceptacji treści noty korygującej przez sprzedawcę. W przypadku Państwa firmy takie postępowanie nie jest jednak konieczne.

• art. 86 ust. 1, 2, 10 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA