REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatek może być liczony od wartości brutto towaru lub usługi

REKLAMA

Przy kontrolowaniu faktur wystawionych przez ośrodek wczasowy zauważyłam, że kwota VAT na fakturze (zgodna z sumą wystawionych paragonów fiskalnych) różni się od kwoty VAT wyliczonej od wartości netto wykazanej w fakturze o kilka groszy. Czy taka rozbieżność jest dopuszczalna? Na paragonie fiskalnym VAT jest wyliczany od wartości brutto i po jego odjęciu powstaje wartość netto (np. wartość brutto wynosi 100 zł, stawka VAT 7%, czyli 7 zł, a wartość netto 93 zł). Czy jest to sytuacja prawidłowa?
Jeżeli różnice pomiędzy kwotą podatku należnego, wynikającą z sumowania wykazanych wartości tego podatku na paragonach, a kwotą stanowiącą iloczyn wartości towarów i stawki podatku są groszowe, to różnica ta może wynikać z zaokrąglenia kwot podatku przy wyliczaniu jej od wartości brutto sprzedaży towaru lub świadczenia usług. Różnica ta nie jest błędem. Chyba że różnice te są znaczne. Do rozliczenia podatku należy przyjąć kwotę wykazaną na otrzymanej fakturze za nabyte towary lub usługi.
 
Co do zasady, w podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, za który uznaje się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. W zasadzie przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wskazują sposobu wyliczenia podatku należnego od sprzedaży towarów i usług. Sposób ten wynika z przepisu § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, który określa zakres informacji, jakie powinna zawierać faktura VAT. Należą do nich m.in.: cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto), wartość towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawka podatku, kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wartość sprzedaży towarów lub usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.
Oznacza to, że podstawą wyliczenia podatku powinna być cena jednostkowa netto towaru i kwota wartości netto sprzedanych towarów, od której następnie wyliczana jest wartość podatku należnego. Taka zasada najczęściej stosowana jest przez podatników VAT. Możliwe jest jednak również wyliczenie podatku należnego od wartości brutto. W myśl przepisu § 15 rozporządzenia, w przypadku gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto lub też obowiązany jest do stosowania cen urzędowych, kwotę podatku należnego wylicza się od wartości brutto towaru na podstawie następującego wzoru:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

gdzie:
KP – oznacza kwotę podatku (z podziałem na poszczególne stawki podatku),
WB – sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku,
SP – stawkę podatku.
Sumę wartości sprzedaży netto wylicza się poprzez obliczenie różnicy między wartością brutto a kwotą podatku. Na fakturze wykazane kwoty zaokrągla się do pełnych groszy, stosując zasadę, że końcówki poniżej 0,5 grosza się pomija, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla do 1 grosza. Wyliczona w ten sposób kwota nie zawsze będzie równa kwocie podatku należnego wyliczonego od wartości towaru netto pomnożonej przez stawkę podatku. Mogą przy wyliczeniu wystąpić groszowe różnice podatku należnego.
Może się zdarzyć, że kwoty rachunkowo wyliczonego podatku będą różne od sumy wartości podatku należnego z poszczególnych pozycji paragonów. Różnica ta będzie wynikała z zaokrąglenia poszczególnych kwot podatku.
Przykład
Firma dokonała zakupu towarów opodatkowanych stawką 7%. Kwota podatku należnego była liczona od wartości brutto towaru.
Towar X: wartość brutto 100 zł, kwota podatku należnego (100 × 7) : 107 = = 6,542 – w zaokrągleniu 6,54. Wartość netto towaru – 93,46 zł.
Towar Y: wartość brutto 120 zł, kwota podatku należnego (120 × 7) : 107 = = 7,850 – w zaokrągleniu 7,85. Wartość netto towaru – 112,15 zł.
Towar Z: wartość brutto 150 zł, kwota podatku należnego (150 × 7) : 107 = = 9813 – w zaokrągleniu 9,81. Wartość netto towaru – 140,19 zł.
Łączna wartość netto towarów stanowi kwotę 345,8 zł. Iloczyn wartości netto i stawki podatku stanowi kwotę (345,8 × 7%) = 24,206 – w zaokrągleniu 24,21.
Suma natomiast poszczególnych kwot podatku należnego stanowi kwotę 24,2 zł.
Różnica między kwotą przemnożenia a sumowania stanowi 1 grosz w kwocie podatku należnego.
Niemniej jednak sposób liczenia podatku należnego od wartości brutto jest prawidłowy, a różnice między tymi kwotami mogą wynikać z zaokrąglenia tych kwot w fakturze.
Różnice kwot podatku należnego między sumą poszczególnych kwot podatku z paragonów fiskalnych a kwotą podatku należnego wyliczoną poprzez pomnożenie wartości netto przez stawkę podatku nie jest błędem w przedstawionej sytuacji. Należy zatem przyjąć wykazane kwoty podatku należnego w otrzymanej fakturze za prawidłowe.
• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 12, § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA