Czy forma wpisywania numeru NIP na fakturze decyduje o prawie do odliczenia VAT
REKLAMA
RADA
UZASADNIENIE
Żaden przepis tej ustawy nie nakłada na podatników posługujących się numerami NIP obowiązków co do umieszczania kresek pomiędzy cyframi numeru NIP. Ustawodawca wskazuje jedynie, że numer NIP nie może mieć ukrytego lub jawnego charakteru znaczącego, określającego pewne cechy podatnika, płatnika podatku albo płatnika składek ubezpieczeniowych. Sposób, w jaki podzielony został numer identyfikacji podatkowej, nie ma znaczenia podatkowego. Istotny jest jedynie sam numer, który powinien składać się z 10 cyfr.
Również ustawa o podatku VAT nie wnosi żadnych innych zasad w tym zakresie. Główną zasadą, którą powinni kierować się podatnicy VAT, jest to, że prawo do odliczenia przysługuje w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem. Natomiast o jakiejś specjalnej formie numerów NIP, umieszczanych na fakturach, ustawodawca nie wspomina.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż numer NIP wpisany w sposób prawidłowy, tj. bez pomyłek w cyfrach, ale bez jego podziału na poszczególne człony, nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Wystawianie odbiorcom faktur VAT, na których NIP jest bez znaków rozdzielających, jest prawidłowe. Również organy podatkowe nie mają podstaw do tego, aby kwestionować taki sposób pisania numeru NIP.
• art. 3 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników – Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708
Magdalena Jabłecka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat