Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje
REKLAMA
UZASADNIENIE
Płatnik ma obowiązek potrącić i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi lub postawionych mu do dyspozycji kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. W opisanym przypadku przychód pracownika wykazany w deklaracjach za 2005 r. obejmował przychody faktycznie osiągnięte przez podatnika w tym roku podatkowym. W związku z tym płatnik nie musi korygować deklaracji za 2005 r.
Trzeba pamiętać, że podatnik dokonujący w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, ma prawo obniżyć podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonuje zwrotu tych świadczeń, o kwoty dokonanych zwrotów. W tym przypadku będzie to zeznanie za 2006 r. Prawo do tego odliczenia przysługuje, jeśli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 updof).
W związku z tym, jeśli płatnik potrąci zwrot wspomnianych świadczeń, powinien uwzględnić ich kwotę w bieżących deklaracjach PIT-4. Zwrócone kwoty wpłyną na zmniejszenie kwoty wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Kwoty zwróconych świadczeń będą też wykazane w informacji PIT-11 za 2006 r.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Należy też pamiętać, że jeśli pracownik zwróci pobrane świadczenia, płatnik będzie musiał skorygować dokumenty składane do ZUS, tj. raporty i deklaracje, za okresy, w których miała miejsce nadpłata zasiłku. Wystąpi tu również konieczność wyrównania należnych składek.
• art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 5, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
Sławomir Liżewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat