reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Kontrola ZUS stwierdziła niesłusznie wypłacone pracownikowi w 2005 r. zasiłki chorobowe. Pracownik musi zwrócić te kwoty płatnikowi. Czy powinniśmy jako płatnik wykazywać zwrócone kwoty w składanych deklaracjach PIT-4 i PIT-11, czy może skorygować deklaracje za 2005 r.?

RADA
W tym przypadku nie ma konieczności korygowania deklaracji za 2005 r. Jeśli pracownik zwróci pracodawcy kwoty zasiłku, należy je rozliczyć w bieżących deklaracjach PIT-4 oraz w informacji PIT-11 sporządzonej za 2006 r. Płatnik powinien też dokonać korekty dokumentów składanych do ZUS.

UZASADNIENIE
Jeśli w kolejnych latach podatkowych pracownik zwróci świadczenia, które okazały się nienależne, kwota tego zwrotu nie będzie miała wpływu na deklaracje za okres, w którym zostały wypłacone, czyli w tym przypadku za 2005 r.

Płatnik ma obowiązek potrącić i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi lub postawionych mu do dyspozycji kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. W opisanym przypadku przychód pracownika wykazany w deklaracjach za 2005 r. obejmował przychody faktycznie osiągnięte przez podatnika w tym roku podatkowym. W związku z tym płatnik nie musi korygować deklaracji za 2005 r.

Trzeba pamiętać, że podatnik dokonujący w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, ma prawo obniżyć podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonuje zwrotu tych świadczeń, o kwoty dokonanych zwrotów. W tym przypadku będzie to zeznanie za 2006 r. Prawo do tego odliczenia przysługuje, jeśli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 updof).

W związku z tym, jeśli płatnik potrąci zwrot wspomnianych świadczeń, powinien uwzględnić ich kwotę w bieżących deklaracjach PIT-4. Zwrócone kwoty wpłyną na zmniejszenie kwoty wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Kwoty zwróconych świadczeń będą też wykazane w informacji PIT-11 za 2006 r.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zwrot nienależnie wypłaconego zasiłku chorobowego jest ujmowany w bieżących deklaracjach. Nie ma konieczności korygowania deklaracji za okres, w którym miała miejsce wypłata tego zasiłku. Jeśli zwrot nie następuje za pośrednictwem płatnika, podatnik ma prawo do odliczenia tego zwrotu od dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Należy też pamiętać, że jeśli pracownik zwróci pobrane świadczenia, płatnik będzie musiał skorygować dokumenty składane do ZUS, tj. raporty i deklaracje, za okresy, w których miała miejsce nadpłata zasiłku. Wystąpi tu również konieczność wyrównania należnych składek.

• art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 5, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie
podatków dochodowych
reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama