REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

REKLAMA

Kontrola ZUS stwierdziła niesłusznie wypłacone pracownikowi w 2005 r. zasiłki chorobowe. Pracownik musi zwrócić te kwoty płatnikowi. Czy powinniśmy jako płatnik wykazywać zwrócone kwoty w składanych deklaracjach PIT-4 i PIT-11, czy może skorygować deklaracje za 2005 r.?
RADA
W tym przypadku nie ma konieczności korygowania deklaracji za 2005 r. Jeśli pracownik zwróci pracodawcy kwoty zasiłku, należy je rozliczyć w bieżących deklaracjach PIT-4 oraz w informacji PIT-11 sporządzonej za 2006 r. Płatnik powinien też dokonać korekty dokumentów składanych do ZUS.

UZASADNIENIE
Jeśli w kolejnych latach podatkowych pracownik zwróci świadczenia, które okazały się nienależne, kwota tego zwrotu nie będzie miała wpływu na deklaracje za okres, w którym zostały wypłacone, czyli w tym przypadku za 2005 r.

Płatnik ma obowiązek potrącić i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi lub postawionych mu do dyspozycji kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. W opisanym przypadku przychód pracownika wykazany w deklaracjach za 2005 r. obejmował przychody faktycznie osiągnięte przez podatnika w tym roku podatkowym. W związku z tym płatnik nie musi korygować deklaracji za 2005 r.

Trzeba pamiętać, że podatnik dokonujący w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, ma prawo obniżyć podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonuje zwrotu tych świadczeń, o kwoty dokonanych zwrotów. W tym przypadku będzie to zeznanie za 2006 r. Prawo do tego odliczenia przysługuje, jeśli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 updof).

W związku z tym, jeśli płatnik potrąci zwrot wspomnianych świadczeń, powinien uwzględnić ich kwotę w bieżących deklaracjach PIT-4. Zwrócone kwoty wpłyną na zmniejszenie kwoty wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Kwoty zwróconych świadczeń będą też wykazane w informacji PIT-11 za 2006 r.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zwrot nienależnie wypłaconego zasiłku chorobowego jest ujmowany w bieżących deklaracjach. Nie ma konieczności korygowania deklaracji za okres, w którym miała miejsce wypłata tego zasiłku. Jeśli zwrot nie następuje za pośrednictwem płatnika, podatnik ma prawo do odliczenia tego zwrotu od dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Należy też pamiętać, że jeśli pracownik zwróci pobrane świadczenia, płatnik będzie musiał skorygować dokumenty składane do ZUS, tj. raporty i deklaracje, za okresy, w których miała miejsce nadpłata zasiłku. Wystąpi tu również konieczność wyrównania należnych składek.

• art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 5, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie
podatków dochodowych
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA