REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

REKLAMA

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.
Kontrolujący przyjął, że wykonuję usługę z materiałów powierzonych, a nie, że wytwarzam wyrób w postaci okularów. Czy jest to zgodne z wykładnią Ministerstwa Finansów i NSA? Podkreślam, że dotyczy to klientów przychodzących z receptą, dla których wykonuję okulary korekcyjne z materiałów własnych. Jeżeli klient przychodzi z własną oprawką lub szkłami, jest to przeze mnie kwalifikowane do usług i opodatkowane stawką 8,5%.

RADA
Do przychodów z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych wykonawcy ma zastosowanie stawka 5,5% ryczałtu. Stanowisko kontrolującego co do opodatkowania tego rodzaju działalności stawką 8,5% jest więc nieprawidłowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadzono rozróżnienie między działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów z materiałów własnych a działalnością wytwórczą z materiałów powierzonych przez zamawiającego. Wyrazem tego są odmienne stawki ryczałtu mające zastosowanie do tych rodzajów działalności. Mianowicie działalność wytwórczą z materiałów własnych należy opodatkować według stawki 5,5%. Natomiast przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego – według stawki 8,5%.
Pojęcie działalności wytwórczej zostało zawarte w art. 4 ust. 1 ustawy. Jest nią działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby. Mieści się tu również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Oznacza to, że przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu. Jest nią nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług wraz z wartością części, które zostały kupione przez klienta w zakładzie optycznym przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji zamówienia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Całość przychodu uzyskanego ze sprzedaży okularów wytworzonych na zamówienie klienta z materiału wykonawcy (optyka) jest opodatkowana ryczałtem według stawki 5,5%.

Z pytania wynika, że do przychodów osiąganych z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych w ramach realizacji recept była stosowana stawka 5,5%. Natomiast w przypadku wykonywania okularów z materiałów klienta przychody opodatkowane były według stawki 8,5%. Stosowane przez Czytelniczkę stawki były zatem zgodne z obowiązującymi przepisami. Kontrolujący nie miał podstaw do ich kwestionowania. Jego stanowisko co do opodatkowania przychodów z wytwarzania okularów z materiałów własnych według stawki 8,5% jest więc nieprawidłowe i niezgodne ze stanowiskiem prezentowanym w interpretacjach organów podatkowych.

Przykładem jest tu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mogilnie z 18 marca 2005 r., nr PBII-415-3/05, w którym wprost stwierdzono, że:
(…) przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu, tj. nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług, łącznie z wartością części, które klient zakupił w tym zakładzie przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji tego zamówienia. Zakupu soczewek i oprawy okularowej przez klienta w Pani zakładzie, które w dalszym etapie stają się materiałami wyjściowymi do wytworzenia okularów, nie można w żadnym wypadku utożsamiać z działalnością handlową, tak jak Pani błędnie sądzi.

W przypadku sprzedaży okularów wytworzonych na życzenie klienta z materiału wykonawcy całość uzyskanego z tego tytułu przychodu opodatkowana jest ryczałtem według stawki 5,5%.

• art. 4 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) i f) i pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Anna Welsyng
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA