reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.

Kontrolujący przyjął, że wykonuję usługę z materiałów powierzonych, a nie, że wytwarzam wyrób w postaci okularów. Czy jest to zgodne z wykładnią Ministerstwa Finansów i NSA? Podkreślam, że dotyczy to klientów przychodzących z receptą, dla których wykonuję okulary korekcyjne z materiałów własnych. Jeżeli klient przychodzi z własną oprawką lub szkłami, jest to przeze mnie kwalifikowane do usług i opodatkowane stawką 8,5%.

RADA
Do przychodów z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych wykonawcy ma zastosowanie stawka 5,5% ryczałtu. Stanowisko kontrolującego co do opodatkowania tego rodzaju działalności stawką 8,5% jest więc nieprawidłowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadzono rozróżnienie między działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów z materiałów własnych a działalnością wytwórczą z materiałów powierzonych przez zamawiającego. Wyrazem tego są odmienne stawki ryczałtu mające zastosowanie do tych rodzajów działalności. Mianowicie działalność wytwórczą z materiałów własnych należy opodatkować według stawki 5,5%. Natomiast przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego – według stawki 8,5%.
Pojęcie działalności wytwórczej zostało zawarte w art. 4 ust. 1 ustawy. Jest nią działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby. Mieści się tu również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Oznacza to, że przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi całość uzyskanego przychodu. Jest nią nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług wraz z wartością części, które zostały kupione przez klienta w zakładzie optycznym przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji zamówienia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Całość przychodu uzyskanego ze sprzedaży okularów wytworzonych na zamówienie klienta z materiału wykonawcy (optyka) jest opodatkowana ryczałtem według stawki 5,5%.

Z pytania wynika, że do przychodów osiąganych z tytułu wytwarzania okularów korekcyjnych z materiałów własnych w ramach realizacji recept była stosowana stawka 5,5%. Natomiast w przypadku wykonywania okularów z materiałów klienta przychody opodatkowane były według stawki 8,5%. Stosowane przez Czytelniczkę stawki były zatem zgodne z obowiązującymi przepisami. Kontrolujący nie miał podstaw do ich kwestionowania. Jego stanowisko co do opodatkowania przychodów z wytwarzania okularów z materiałów własnych według stawki 8,5% jest więc nieprawidłowe i niezgodne ze stanowiskiem prezentowanym w interpretacjach organów podatkowych.
reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama