REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

REKLAMA

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.


RADA

Otrzymanie przedmiotowych płytek w komis będzie stanowić dla hurtowni wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Otrzymania takich płytek nie trzeba księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a więc za odpłatną dostawę towarów (por. art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy). Zasada ta obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (por. art. 5(4)(c) VI Dyrektywy), a więc również w państwie członkowskim dostawcy płytek.

W konsekwencji wydanie przedmiotowych płytek hurtowni stanowi dla dostawcy z UE dostawę towarów (najprawdopodobniej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów). Jednocześnie nabycie tych płytek będzie dla polskiej hurtowni wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Skoro bowiem wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, otrzymanie tych towarów przez komisanta będzie nabyciem prawa do rozporządzania jak właściciel tymi towarami. W konsekwencji, jeśli na skutek przekazania takich towarów dochodzi do ich przemieszczenia między dwoma państwami członkowskimi, spełniony jest warunek wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (por. art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
 

WAŻNE!

Wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Otrzymanie tych towarów przez komisanta jest nabyciem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych płytek oddawanych w komis powstawać będzie z chwilą wystawienia przez unijnego dostawcę faktur dokumentujących ich wydanie (por. art. 20 ust. 6 ustawy). Jeśli faktury takie nie będą wystawiane, obowiązek ten powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana została ich dostawa (por. art. 20 ust. 7 ustawy), tj. przekazanie płytek hurtowni.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie przedmiotowych płytek należy rozliczyć na zasadach ogólnych, tj. na podstawie faktur wewnętrznych z naliczonym według obowiązującej w Polsce stawki podatkiem należnym. Podstawą opodatkowania będzie kwota, którą hurtownia będzie obowiązana zapłacić dostawcy z UE za otrzymywane w komis płytki po dokonaniu ich sprzedaży (por. art. 30 ust. 1 ustawy). Podatek ten jest dla hurtowni jednocześnie kwotą podatku naliczonego podlegającego odliczeniu (por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).

Jeśli chodzi o księgowanie otrzymania towarów w komis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, to nie ma potrzeby dokonywania takich zapisów. Zasady prowadzenia tej księgi określa rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którego przepisy nie przewidują obowiązku księgowania towarów przyjmowanych w komis.

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach (por. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie z 16 września 2005 r., nr PDI-415/1/100/WŁ/18/05). Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana przez hurtownię prowizja z tytułu sprzedaży oddanych w komis płytek (tj. przychód hurtowni).
 

WAŻNE!

Nie ma obowiązku księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów towarów przyjmowanych w komis. Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana prowizja z tytułu sprzedaży.

Decyzja o przyjęciu otrzymywanych przez komis płytek na stan magazynowy należy do hurtowni. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują obowiązku prowadzenia takiego rodzaju ewidencji, a w konsekwencji nie określają, jakie towary powinny być przyjmowane na stan magazynowy podatników. A zatem hurtownia może, lecz nie musi, przyjąć przedmiotowe płytki na swój stan magazynowy.
 


• art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4, art. 9 ust. 1, art. 20 ust. 6 i 7, art. 30 ust. 1 oraz art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 5(4)(c) VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich dotyczącego podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: jednolita podstawa opodatkowania (77/388/EWG)
• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
 

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA