| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.RADA

Otrzymanie przedmiotowych płytek w komis będzie stanowić dla hurtowni wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Otrzymania takich płytek nie trzeba księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a więc za odpłatną dostawę towarów (por. art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy). Zasada ta obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (por. art. 5(4)(c) VI Dyrektywy), a więc również w państwie członkowskim dostawcy płytek.

W konsekwencji wydanie przedmiotowych płytek hurtowni stanowi dla dostawcy z UE dostawę towarów (najprawdopodobniej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów). Jednocześnie nabycie tych płytek będzie dla polskiej hurtowni wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Skoro bowiem wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, otrzymanie tych towarów przez komisanta będzie nabyciem prawa do rozporządzania jak właściciel tymi towarami. W konsekwencji, jeśli na skutek przekazania takich towarów dochodzi do ich przemieszczenia między dwoma państwami członkowskimi, spełniony jest warunek wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (por. art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
 

WAŻNE!

Wydanie towarów na podstawie umowy komisu uważane jest za przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Otrzymanie tych towarów przez komisanta jest nabyciem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych płytek oddawanych w komis powstawać będzie z chwilą wystawienia przez unijnego dostawcę faktur dokumentujących ich wydanie (por. art. 20 ust. 6 ustawy). Jeśli faktury takie nie będą wystawiane, obowiązek ten powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana została ich dostawa (por. art. 20 ust. 7 ustawy), tj. przekazanie płytek hurtowni.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie przedmiotowych płytek należy rozliczyć na zasadach ogólnych, tj. na podstawie faktur wewnętrznych z naliczonym według obowiązującej w Polsce stawki podatkiem należnym. Podstawą opodatkowania będzie kwota, którą hurtownia będzie obowiązana zapłacić dostawcy z UE za otrzymywane w komis płytki po dokonaniu ich sprzedaży (por. art. 30 ust. 1 ustawy). Podatek ten jest dla hurtowni jednocześnie kwotą podatku naliczonego podlegającego odliczeniu (por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK