Czy odsetki stanowią koszt finansowy
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Wynik z operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi, a kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia inwestycji, aktualizacji wartości inwestycji, nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych. W związku z tym odsetki budżetowe zalicza się do kosztów finansowych.
Aby prawidłowo zaksięgować powyższe operacje, należałoby przyjąć założenie, że spółka otrzymała decyzję z Izby Celnej po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2002. W związku z tym zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe po zatwierdzeniu tego sprawozdania, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała. Zatem zaszłości dotyczące lat ubiegłych powinny być ujęte w księgach na bieżąco.
W oparciu o art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości zaległości w podatku celnym i akcyzowym powinny być zaliczone do pozostałych kosztów operacyjnych, ponieważ nie są bezpośrednio związane z bieżącą działalnością jednostki. Gdyby decyzja z izby celnej dotyczyła bieżącego roku obrotowego, wartość obciążeń o charakterze publicznoprawnym zwiększyłaby cenę nabycia składnika aktywów (Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne"/Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym").
Zgodnie z art. 86 ust. 2 i art. 37 ust. 2 ustawy o VAT podatek wynikający z decyzji stanowi podatek naliczony, który możemy odliczyć w miesiącu otrzymania decyzji lub następnym. Księgowanie w tej sytuacji wygląda następująco: Wn konto 22 "VAT naliczony i jego rozliczenie" / Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym".
Odsetki od zaległości podatkowych powinny obciążać konto kosztów finansowych. W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 pkt 21 odsetki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (Wn konto 75-1 "Koszty finansowe"/Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym").
Podstawa prawna:
- Art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Anna Płachetka
menedżer w Departamencie Rachunkowości, HLB Frąckowiak i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat