REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

REKLAMA

Spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego spółka przekazała go do protestu. W jaki sposób ująć wymienione operacje w księgach rachunkowych?

 

Autopromocja


rada

 


Odmowa wykupienia weksla w terminie i związana z tym konieczność przekazania go do protestu uzasadnia objęcie weksla pełnym odpisem aktualizującym jego wartość. Księgowania tego odpisu dokonuje się w ciężar kosztów finansowych. W efekcie dokonanej aktualizacji wartość bilansowa weksla będzie zerowa, nie będzie on więc widoczny w sporządzonym na koniec roku bilansie.


uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Weksel (sporządzony w formie przewidzianej przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe) jest dokumentem coraz częściej stosowanym do rozliczeń między kontrahentami. Z pewnością ma na to wpływ niewątpliwa zaleta tego dokumentu, jaka wynika z tzw. rygoru wekslowego, tj. możliwości szybkiego i skutecznego egzekwowania zapłaty w razie niewywiązywania się dłużnika z tego obowiązku.


W sytuacji odmowy terminowego wykupu weksla wierzyciel może skorzystać z postępowania w tzw. trybie nakazowym. Sąd wydaje wówczas nakaz zapłaty, bez przeprowadzania rozprawy, w oparciu o złożony pozew z dołączonym wekslem. Nakaz ten ma moc tytułu wykonawczego - nie wymaga zwracania się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.


Weksle - księgowania oraz ujęcie w bilansie


W sporządzonym bilansie weksle stanowią element krótkoterminowych aktywów finansowych. Dalszego podziału dokonuje się w zależności od terminu ich płatności.


WAŻNE!

Weksle, których termin zapłaty nie przekracza 3 miesięcy, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c: Krótkoterminowe aktywa finansowe: środki pieniężne i inne aktywa pieniężne - inne środki pieniężne.

Weksle, których termin płatności wykracza poza 3 miesiące od dnia ich wystawienia, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c - inne aktywa pieniężne.


W omawianym przypadku spółka ma jednak problemy z wyegzekwowaniem od kontrahenta kwoty wynikającej z otrzymanego weksla.


Odmowa wykupu weksla w ustalonym terminie może oznaczać, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego wartość tego składnika aktywów.


Decyzję o ewentualnej konieczności objęcia wartości weksla odpisem aktualizującym spółka każdorazowo podejmuje w oparciu o posiadane informacje dotyczące sytuacji dłużnika i przyczyn niewykupienia przez niego weksla w terminie.

Autopromocja


Jeżeli w ocenie spółki odzyskanie sumy wekslowej jest zagrożone, to wówczas, w efekcie dokonanego odpisu, wartość bilansowa weksla będzie równa 0 i nie będzie on widoczny w bilansie spółki.


Odpisu aktualizującego wartość weksla należy dokonać w ciężar kosztów finansowych. W rachunku zysków i strat wartość tego odpisu będzie podlegać wykazaniu w pozycji H.III. - Aktualizacja wartości inwestycji - w wariancie porównawczym rachunku, lub w pozycji K.III. - w wariancie kalkulacyjnym.


W momencie wykupu weksla rozwiązanie zbędnego odpisu aktualizującego należy zaksięgować w korespondencji z kontem przychodów finansowych.


PRZYKŁAD


W ramach zapłaty za sprzedany w listopadzie towar o wartości 24 400 zł spółka otrzymała dwa weksle o wartości 10 000 zł i 16 000 zł. W terminie dłużnik wykupił weksel o niższej wartości. W związku z brakiem wykupu drugiego weksla spółka przekazała go do protestu, opłacając koszty w wysokości 350 zł. Weksel został wykupiony przez dłużnika w kwietniu.


Zapisy w księgach roku 2006

1. Otrzymanie weksli na poczet zapłaty należności:

    n wartość nominalna weksli - 26 000 zł

    Wn konto 140 „Weksle obce” 26 000 zł

    n wartość należności - 24 400 zł

    Ma konto 201 „Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce „konto imienne kontrahenta”) 24 400 zł

    n odsetki wekslowe - 1600 zł

    Ma konto 750 „Przychody finansowe” 1 600 zł

2. Wykup w terminie weksla o niższej wartości - 10 000 zł

    Wn konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 10 000 zł

    Ma konto 140 „Weksle obce” 10 000 zł

3. Przekazanie drugiego weksla do protestu (księgowania na kontach analitycznych w ramach konta 140)

    Wn konto 140 „Weksle obce oprotestowane” 16 000 zł

    Ma konto 140 „Weksle obce” 16 000 zł

4. Opłacone przelewem koszty protestu weksla

  Wn konto 755 „Koszty finansowe” 350 zł

  Ma konto 131 „Rachunek bieżący” 350 zł

5. Objęcie wartości weksla odpisem aktualizującym - 16 000 zł

    Wn konto 755 „Koszty finansowe” 16 000 zł

  Ma konto 145 „Odpisy aktualizujące krótkoterminowe aktywa finansowe” 16 000 zł


Zapisy w księgach roku 2007

6. Wykup oprotestowanego weksla przez dłużnika

    Wn konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 16 000 zł

    Ma konto 140 „Weksle obce oprotestowane” 16 000 zł

7. Wyksięgowanie odpisu aktualizującego w związku z wykupem weksla

    Wn konto 145 „Odpisy aktualizujące krótkoterminowe aktywa finansowe” 16 000 zł

    Ma konto 750 „Przychody finansowe” 16 000 zł

W sytuacji przedawnienia lub nieściągalności weksla należałoby dokonać następującego księgowania:

  Wn konto 145 „Odpisy aktualizujące krótkoterminowe aktywa finansowe” 16 000 zł

  Ma konto 140 „Weksle obce oprotestowane” 16 000 zł


Zapisy w księgach


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


- ustawa z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe - Dz.U. Nr 37, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 73, poz. 501

- art. 28 ust. 7 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119


Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA