REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT

REKLAMA

Czy sprzedaż działki budowlanej należy opodatkować podatkiem VAT? Działka jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Sprzedawana jest tylko jedna działka i nie będzie sprzedaży innej działki (czynność sporadyczna).
O opodatkowaniu sprzedaży działki budowlanej decyduje w wymienionym przypadku to, czy stanowi ona przejaw działalności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jako podatnik VAT (czy jest wykonywana w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą).
 
Od 1 maja 2004 r. grunty są uważane za towary, a tym samym ich dostawa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. W omawianym przypadku grunt jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT.
Nie zostało niestety wskazane, czy przedmiotowy grunt wykorzystywany jest w działalności gospodarczej jednego z małżonków. Jest to bardzo istotne w omawianym przypadku. Co prawda, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie formułują tej zasady wprost, lecz nie ulega wątpliwości, iż status podatnika VAT nie oznacza, że każde działanie tego podmiotu jest działaniem jako podatnika VAT. Dlatego też nie wszystkie czynności wykonywane przez osobę posiadającą status podatnika podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Przykład 1
Pan Jerzy prowadzi działalność gospodarczą, a tym samym posiada status podatnika VAT. W sobotnie popołudnie wybrał się wraz z żoną i dziećmi na zakupy. Nabywając różnego rodzaju towary pan Jerzy nie działa jako podatnik VAT, a tym samym sprzedawcy nabywanych towarów nie są obowiązani do wystawiania faktur (chyba że pan Jerzy zażąda tego).
Przykład 2
Pan Michał prowadzi hurtownię obuwia. Jest podatnikiem VAT. W najbliższym czasie zamierza sprzedać swoje mieszkanie. Sprzedając to mieszkanie pan Michał nie musi rozważać obowiązku rozliczenia VAT, gdyż mieszkanie to nigdy nie służyło prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Jak widać, ustalenie, czy określona czynność jest wykonywana przez dany podmiot jako podatnika VAT, czy też nie, ma fundamentalne znaczenie dla opodatkowania tej czynności. W omawianym przypadku sprzedaż (dostawa) działki budowlanej będzie podlegać opodatkowaniu, jeśli działka ta była wykorzystywana przez podatnika w jego działalności. Jeśli tak, sprzedaż ta będzie podlegać opodatkowaniu jako czynność wykonywana przez podatnika VAT. Wyjaśnić przy tym należy, iż przepisy nie przewidują możliwości wyłączenia opodatkowania ze względu na sporadyczność danej czynności (fakt ten ma jednak znaczenie przy ustalaniu proporcji sprzedaży (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepisy nie uzależniają również opodatkowania danej czynności od wysokości kwoty sprzedaży uzyskanej z jej tytułu.
Sprzedaż działki nie będzie natomiast podlegać opodatkowaniu, jeśli okoliczności jej sprzedaży pozwolą na uznanie, iż nie odbywa się ona w ramach wykonywania czynności podatnika VAT. W takim przypadku sprzedaż działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
• art. 5, art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA