reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Kiedy prowadzimy uproszczoną ewidencję kosztów

Aktualizacja: 22.02.2006

Nasza firma kupuje drewniane figurki, które po przemalowaniu sprzedajemy do małych sklepów z pamiątkami. Jak mamy prowadzić ewidencję kosztów tej działalności? Czy koszty te należy koniecznie ująć na kontach zespołu 4 i zespołu 5, czy wystarczy, jeżeli prowadzimy ewidencję tylko według kosztów rodzajowych? »

Czy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży ratalnej

Aktualizacja: 22.02.2006

Zajmujemy się sprzedażą detaliczną. Prowadzimy sprzedaż ratalną za pośrednictwem firm ratalnych. 2 grudnia 2005 r. została spisana z klientem umowa ratalna. Firma "ratalna" przelała pieniądze z tytułu tej umowy na nasze konto 10 grudnia 2005 r. Klient odebrał towar dopiero 3 stycznia i w tym dniu wystawiliśmy mu fakturę sprzedaży. Jakie skutki spowoduje dla naszej firmy wpływ pieniędzy z tytułu umowy ratalnej 10 grudnia 2005 r.? »

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika przy wniesieniu firmy aportem do spółki

Aktualizacja: 21.02.2006

Firma X została wniesiona aportem do spółki jawnej w połowie grudnia 2005 r. Spółka jawna zapłaciła wynagrodzenie pracownikom firmy X za cały grudzień 2005 r. Czy wynagrodzenia za okres 1-15 grudnia 2005 r. to koszt podatkowy dla wspólników spółki jawnej? »

Jak ewidencjonować wymianę starego systemu alarmowego na nowy

Aktualizacja: 21.02.2006

Spółka jest właścicielem nieruchomości komercyjnej. Do jej wartości początkowej zaliczono między innymi wartość systemu alarmowego zainstalowanego w budynku. Ponieważ instalacja ta często się psuła, w lipcu zeszłego roku dokonano jej demontażu, a na jej miejsce zainstalowano nową. Czy wydatki na wymianę instalacji należy zaksięgować w koszty remontu budynku, czy też należy zakwalifikować je do kosztów ulepszenia środka trwałego? »

Jak prawidłowo zaksięgować kaucję gwarancyjną

Aktualizacja: 20.02.2006

Podpisaliśmy umowę i wykonaliśmy określoną w niej usługę na rzecz kontrahenta. Zgodnie z umową kontrahent ma prawo do zatrzymania przez 3 lata pewnej kwoty należności jako gwarancji. Gdzie ewidencjonować takie gwarancje i jak prawidłowo ująć je w bilansie? »

Jak zaewidencjonować "anulowanie" odsetek od nieuregulowanych należności

Aktualizacja: 20.02.2006

Nasza spółka w 2005 r. naliczyła odsetki od nieuregulowanej przez kontrahenta należności za dostarczone jej w marcu towary. We wrześniu 2005 r. wysłaliśmy do naszego kontrahenta notę odsetkową. Na początku lutego 2006 r. właściciele firmy po rozmowach z kontrahentem wyrazili zgodę na anulowanie naliczonych odsetek. Jak zaewidencjonować takie zdarzenie? »

W jaki sposób należy amortyzować stację LPG

Aktualizacja: 16.02.2006

Kupiliśmy nową stację paliw LPG (tankowania gazu). Składa się na nią 1 dystrybutor, 1 zbiornik naziemny, armatura zbiornika, wiata oraz fundamenty. Ogółem koszty wynoszą ponad 80 000 zł. Roczna stawka amortyzacyjna dla dystrybutora wynosi 14%, dla zbiornika - 4,5% lub 10%. Proszę o odpowiedź, jak prawidłowo amortyzować zakupioną stację? Czy można potraktować ją jako całość i jaką wtedy zastosować roczną stawkę amortyzacji? »

Jak wybrać niekalendarzowy rok podatkowy

Aktualizacja: 16.02.2006

Zakładamy spółkę z o.o. z uwagi na sezonowość działalności, jaką chcemy podjąć. Rozważamy podjęcie decyzji o niekalendarzowym roku podatkowym. Jakie wymogi należy spełnić, by rok podatkowy zaczynał się i kończył np. w marcu? Czy można zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy już po rozpoczęciu prowadzenia działalności? »

Jak odprowadzić zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pomocy domowej

Aktualizacja: 16.02.2006

Od stycznia 2006 r. zatrudniłam na podstawie umowy aktywizacyjnej gosposię. W lutym po raz pierwszy muszę odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od jej wynagrodzenia. Jak należy wyliczyć zaliczkę od przychodu w wysokości 1000 zł? Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-4G? »

Jak opodatkować usługę przewozu osób za granicę

Aktualizacja: 16.02.2006

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, m.in. usługi transportowe. W ramach tej działalności dostałam zlecenie przewozu swoim busem na Białoruś ekipy serwisowej pewnej firmy. Zlecenie transportu na Białoruś otrzymałam od polskiego kontrahenta. Jak w takiej sytuacji powinnam wystawić fakturę? »

Czy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Aktualizacja: 16.02.2006

W 1978 r. pracownik został przeniesiony za porozumieniem stron do nowego zakładu pracy. W 2000 r. obchodził 25-lecie pracy, za które otrzymał nagrodę jubileuszową, a w 2003 r. został usunięty zapis z układu zbiorowego mówiący o nabywaniu tego rodzaju gratyfikacji przez pracowników przeniesionych. W 2005 r. przypadło 30-lecie pracy na podstawie lat przepracowanych w jednym i drugim zakładzie, za które pracownik nie otrzymał nagrody. Czy ma do niej prawo? »

Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

Aktualizacja: 15.02.2006

W art. 23 ust. 1 pkt 55a updof zapisano, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Czy to oznacza, że nieopłaconą składkę na Fundusz Pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu już w miesiącu, za który została ona naliczona? Myślę tu o składce płaconej zarówno od umów o pracę, jak i własnej składce osoby prowadzącej działalność gospodarczą. »

Na jakich zasadach opodatkować opakowania zwrotne towarów wysyłanych do innego kraju UE

Aktualizacja: 15.02.2006

Dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych towaru w opakowaniach zwrotnych. Za opakowania jest naliczana kaucja. W jednej z dostaw odbiorca nie zwrócił opakowań. Czy w wewnątrzwspólnotowej dostawie opakowań zwrotnych zastosować stawkę VAT 0%, czy opodatkować sprzedaż opakowań stawką 22%? »

Jak rozliczyć w deklaracji usługi tłumaczenia

Aktualizacja: 14.02.2006

Usługa wykonywana przez nas (tłumaczenie) dla klienta zagranicznego jest opodatkowana podatkiem VAT w kraju nabywcy. Proszę o wyjaśnienie: czy i gdzie w nowej deklaracji VAT (w której pozycji) powinna być wykazana ta sprzedaż. Nie odliczamy od tej sprzedaży VAT, gdyż usługi te, a dokładnie tłumaczenia, wykonują dla nas osoby fizyczne na podstawie umów o dzieło, niebędące podatnikami VAT? »

Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

Aktualizacja: 14.02.2006

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Po jakim kursie powinniśmy wyceniać te opłaty? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama