reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

W jakich terminach przeprowadzać inwentaryzację

Aktualizacja: 07.08.2006

W czerwcu spółka-matka dokonała w jednostce szczegółowej kontroli, w trakcie której przeprowadzono inwentaryzację kontrolną majątku. Czy wynik tej inwentaryzacji powinien być ujęty w ewidencji księgowej, tak jak wynik inwentaryzacji rocznej? Czy inwentaryzację przeprowadzoną w tym terminie można uznać za wiążącą do bilansu? »

Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Aktualizacja: 07.08.2006

Kiedy zaewidencjonować w kasie fiskalnej zapłatę za fakturę VAT na usługi budowlane z odroczonym terminem płatności? Czy można najpierw wystawić fakturę, a dopiero po otrzymaniu zapłaty dokonać ewidencji w kasie fiskalnej? »

Kiedy kaucja będzie zaliczką

Aktualizacja: 04.08.2006

Spółka z o.o. wynajmuje innym firmom pomieszczenia biurowe. Warunkiem zawarcia umowy najmu jest wpłata przez najemcę kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Zgodnie z zapisami umowy, po sześciu miesiącach terminowego regulowania czynszu, wpłacona wcześniej kwota zaliczana jest na poczet płatności w siódmym miesiącu obowiązywania umowy. »

Jak rozliczać współwłaściciela, który dokonuje zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością

Aktualizacja: 04.08.2006

Współwłaściciel spółki jawnej dokonuje zakupów, które nie dotyczą prowadzonej przez spółkę działalności. Zakupy dokonywane są na kwoty do 8000 zł. Rozumiem, że będą to wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu. »

Czy możliwe jest żądanie podatku VAT od kontrahentów, którym wystawione zostały rachunki

Aktualizacja: 21.07.2006

Urząd skarbowy ustalił VAT należny do zapłacenia za 2005 r. w związku z przekroczeniem limitu 10 000 euro. Czy podatnik ma możliwość odzyskać zapłacony VAT od swoich odbiorców, którym przed złożeniem VAT-R wystawił rachunki bez VAT? »

Czy na naprawy gwarancyjne należy utworzyć rezerwę, czy dokonać biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów

Aktualizacja: 03.08.2006

Produkujemy urządzenia elektryczne (radia, odtwarzacze MP3), na które udzielamy 2-letniej gwarancji. W ustawie o rachunkowości naprawy gwarancyjne są wymieniane zarówno w przepisach dotyczących rezerw na zobowiązania, »

Czy wartość sprzętu ofiarowanego pracownikowi odchodzącemu z pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Aktualizacja: 03.08.2006

W sierpniu br. nasz długoletni pracownik kończy pracę w firmie. Zdecydowaliśmy się oddać mu za darmo na własność użytkowanego przez niego laptopa. Zakup sprzętu został już przez firmę całkowicie zamortyzowany (laptop był kupiony 3 lata temu). »

Jak zaewidencjonować złomowanie środka trwałego

Aktualizacja: 20.07.2006

Spółka ma na stanie w całości zamortyzowaną i zepsutą kserokopiarkę. Jest ona przestarzała i jej naprawa jest już nieopłacalna. Postanowiliśmy ją zezłomować. Jak zaewidencjonować to zdarzenie? »

Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Aktualizacja: 02.08.2006

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją albumów i różnych zestawów edukacyjnych. Tym samym jesteśmy podatnikiem VAT, ponieważ osiągane przychody kwalifikowane są jako działalność gospodarcza. Zamówiliśmy towary od dostawcy krajowego. »

Czy potrącany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy stanowi jego koszt

Aktualizacja: 20.07.2006

Czy zapłacony podatek (wykazany w deklaracji CIT-10) od zapłaconych odsetek dla niemieckiego kontrahenta stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu? »

W jaki sposób należy rozliczać wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu środków trwałych

Aktualizacja: 01.08.2006

Pracuję w samorządowej jednostce budżetowej. Zajmujemy się zaopatrywaniem gminy w wodę oraz gospodarką ściekową. Ponadto remontujemy i budujemy chodniki i drogi gminne. Wydatki związane z budową dróg księgujemy na koncie "Środki trwałe w budowie" na podstawie rachunków i faktur. »

Jak ewidencjonować koszty w czasie sporządzając rachunek zysków i strat metodą porównawczą

Aktualizacja: 20.07.2006

Nasza firma stosuje księgowania w układzie rodzajowym i funkcjonalnym, tworzymy rachunek metodą porównawczą. Jak ewidencjonować w takiej sytuacji koszty rozliczane w czasie? »

W której kolumnie pkpir zaksięgować koszt reklamy w gazetkach reklamowych

Aktualizacja: 20.07.2006

Firma ogłasza się w lokalnej, bezpłatnej gazecie (jest rozdawana tak jak ulotki). Rozdajemy również gazetki reklamujące ofertę promocyjnych artykułów handlowych. Czy są to koszty reklamy publicznej? W której kolumnie pkpir dokonać wpisu? »

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty wniesione przez spółkę

Aktualizacja: 19.07.2006

Nasza spółka posiada udziały w innej spółce, która na koniec 2005 r. poniosła stratę. Wnieśliśmy dopłatę na pokrycie tej straty. Jak zaewidencjonować tę dopłatę? »

Kiedy księgować wynagrodzenia refundowane częściowo z PFRON i budżetu państwa

Aktualizacja: 28.07.2006

Proszę o przedstawienie sposobu, jak prawidłowo zaksięgować refundację składek ZUS od osób niepełnosprawnych z budżetu państwa i PFRON. Nie jesteśmy zakładem pracy chronionej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama