REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu "z kratką"

REKLAMA

Przed 1 maja 2004 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na tzw. samochód z kratką (z homologacją ciężarową). Po zakończeniu umowy będę uprawniony do realizacji opcji zakupu. Cena wykupu określona jest w wysokości 7500 zł netto. W związku z powyższym zastanawiam się, czy będę uprawniony do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu. Zaznaczam, że zgodnie z art. 154 ustawy o VAT dokonałem zarejestrowania powyższej umowy w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie.
Jeśli dopuszczalna ładowność tego samochodu nie przekracza ładowności obliczonej według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, będzie miał Pan prawo do odliczenia jedynie 50% podatku określonego w fakturze zakupu. W sytuacji jednak, gdy – niezależnie od dopuszczalnej ładowności samochodu – samochód ten spełniać będzie definicję samochodu używanego w rozumieniu ustawy o VAT, sprzedaż tego samochodu zwolniona będzie z opodatkowania.
Pańskie pytanie wynika z faktu, że w stanie prawnym obowiązującym przed 1 maja 2004 r. leasing samochodów „z kratką” lub ich zakup uprawniał korzystającego lub nabywcę do odliczenia całości podatku naliczonego. Obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy o VAT niestety nie zezwalają już na dokonanie takiego pełnego odliczenia – nabycie samochodów „z kratką”, jeśli ich dopuszczalna ładowność jest niższa niż ładowność obliczona według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy, uprawnia do odliczenia wyłącznie 50% kwoty podatku, nie więcej jednak niż 5000 zł. Ograniczenie to dotyczy również usługobiorców użytkujących tego typu samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. W przypadku takich usługobiorców kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu stanowi jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, suma podatku podlegająca odliczeniu, dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć 5000 zł. Jednak w przypadku umów leasingu, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy, jeśli umowy takie zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r., ograniczenie w odliczeniu podatku może nie mieć zastosowania. Jeżeli zatem umowy leasingu, której przedmiotem są samochody „z kratką”, zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym, korzystający ma wciąż prawo do odliczenia całości podatku naliczonego od czynszu lub innych płatności wynikających z takich umów. Ponieważ art. 154 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie leasingu i podatku naliczonego wynikającego z czynszu leasingowego, podatek naliczony z tytułu poleasingowego zakupu samochodu „z kratką” będzie podlegał odliczeniu z uwzględnieniem limitu określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku gdyby nabywany od finansującego samochód był samochodem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, tj. gdyby finansujący faktycznie go używał (przed albo po leasingu) przez pół roku (łącznie), wówczas poleasingowa sprzedaż takiego samochodu korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 niżej podanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ust. 3 i 7; art. 154; art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),
• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970; ost. zm. Dz.U. nr 145, poz. 1541).


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA