reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować używany samochód osobowy nabyty przed 1 maja 2004 r. i zarejestrowany w urzędzie skarbowym

Jak opodatkować używany samochód osobowy nabyty przed 1 maja 2004 r. i zarejestrowany w urzędzie skarbowym

Zarejestrowałem w urzędzie skarbowym 20 używanych samochodów osobowych, które nabyłem przed 1 maja 2004 r. Obecnie sukcesywnie je sprzedaję. Proszę o informację, jak powinienem dokonać rozliczeń w zakresie VAT od sprzedaży tych samochodów. Uzyskałem informację, że mogę zastosować stawkę 0%, ale tylko do części wartości sprzedaży. Proszę o szersze informacje na ten temat.

Tak, może Pan stosować stawkę 0% do części wartości sprzedaży równej cenie nabycia samochodu. Do pozostałej części wartości dostawy stosuje Pan stawkę 22%. Będzie Pan miał możliwość stosowania stawki 0% tylko do końca 2004 r. Jeżeli dostawa samochodów opisanych w pytaniu będzie dokonana po 31 grudnia 2004 r., całość dostawy będzie Pan musiał opodatkować stawką 22%.
Konstrukcja opodatkowania na zasadzie marży nie budzi większych kontrowersji, jeśli dotyczy dostawy towarów używanych nabytych lub importowanych po 30 kwietnia br., czyli w całości objętych tą procedurą już na podstawie nowej ustawy o podatku od towarów i usług.
Problemy pojawiły się jednak, gdy chodzi o towary, które zostały nabyte przed 1 maja br., czyli pod rządami starej ustawy, a ostateczna ich dostawa następuje już podczas obowiązywania nowej ustawy. Szczególna procedura marży dotycząca dostawy towarów używanych ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów nabytych lub importowanych przez podatników po 30 kwietnia 2004 r. (art. 174 ustawy o VAT).
Zagrożenia
W przypadku natomiast, gdy towary zostały nabyte przed 30 kwietnia 2004 r. i będą przedmiotem dostawy po tym terminie, opodatkowania marży w stosunku do towarów nie stosuje się. Oznacza to więc, że w takim przypadku całość dostawy podatnik musi opodatkować według stawki 22%.
W okresie do 31 grudnia 2004 r. do sprzedaży samochodów osobowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wprowadzono możliwość zastosowania stawki 0% do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu.
Przykład
Firma, zajmująca się dostawą towarów używanych, zakupiła 25 kwietnia 2004 r. używany samochód osobowy za kwotę 30 000 zł. Samochód ten został sprzedany 15 lipca br. za kwotę 35 000 zł.
Podatek VAT w wysokości 0% naliczany jest od kwoty 30 000 zł, tj. od ceny nabycia, a według stawki podstawowej 22% – od kwoty 5000 zł, tj. od różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną dostawy.
• art. 174 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 41a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970
• § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 145, poz. 1541
Jolanta Wagner
specjalista z zakresu VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama