reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy można odliczyć VAT zapłacony przez kontrahenta w związku z importem towarów niezbędnych do realizacji zamówienia

Aktualizacja: 22.08.2006

Kontrahent spoza Unii Europejskiej, posiadający NIP UE, zlecił nam wykonanie urządzenia. Będzie ono przedmiotem eksportu lub WDT. Kontrahent dostarcza nam pewne elementy do wbudowania, na podstawie faktur pro forma, importowych lub WNT. Czy mam prawo odliczać VAT zapłacony i uwzględniony na dokumencie SAD? »

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Aktualizacja: 22.08.2006

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom? »

Jak amortyzować używane sezonowo środki trwałe

Aktualizacja: 22.08.2006

Nasza spółka prowadzi ośrodek konferencyjny, czynny od maja do września. Jak amortyzować środki trwałe w ośrodku? Jak obliczyć wartość miesięcznych odpisów? »

Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Aktualizacja: 21.08.2006

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej - klubem sportowym. W ramach realizowanego zadania publicznego naszej gminy w środkach własnych wykazujemy pracę wolontariuszy, którą określamy kwotowo. Czy w ujęciu księgowym istnieje możliwość określenia wkładu pracy wolontariusza i ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych? »

Jak ująć produkcję niezakończoną w sprawozdaniu finansowym

Aktualizacja: 21.08.2006

Proszę o podanie sposobu ujęcia produkcji niezakończonej w sprawozdaniu finansowym. Czy można zrezygnować z wyceny produkcji w toku i nie ujmować jej w sprawozdaniu? »

Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Aktualizacja: 21.08.2006

Nasza jednostka (klub sportowy) otrzymała darowiznę w postaci usługi - malowanie pomieszczeń. Jak powinniśmy postępować w przypadku otrzymania takiej usługi? Czy słuszne byłoby księgowanie: Wn konto "Rozrachunki", Ma konto "Przychody operacyjne" oraz Wn konto "Koszty operacyjne", Ma konto "Rozrachunki"? »

Jak udokumentować zwrot zadatku w podwójnej wysokości

Aktualizacja: 18.08.2006

Czy zwrot zadatku w podwójnej wysokości należy dokumentować fakturą korygującą dla całej zwróconej kwoty, czy też do wysokości otrzymanej uprzednio zaliczki, a pozostałą kwotę traktować jako karę i dokumentować notą księgową? »

Kiedy powstają różnice kursowe

Aktualizacja: 18.08.2006

Posiadamy rachunek walutowy w euro, na który wpłynęła pożyczka. Na rachunek ten wpływają również należności od odbiorców oraz regulowane są z niego zobowiązania wobec dostawców. Czasem następuje przesunięcie wolnych środków na lokatę terminową. Rozchodu walut dokonujemy metodą FIFO korygując na koniec każdego miesiąca saldo końcowe rachunku bankowego. Jak należy prawidłowo rozliczyć powstałe różnice kursowe? »

Jak ewidencjonować transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi

Aktualizacja: 18.08.2006

Jak ewidencjonować księgowo transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi? Czy transakcje te wymagają szczególnej ewidencji? Czy wymagane są osobne konta, w szczególności dla przychodów, kosztów itp.? »

Czy podatnik VAT może sprzedać kasę rejestrującą

Aktualizacja: 17.08.2006

Jeżeli zaprzestałam sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to czy mogę sprzedać kasę fiskalną - i kto może ją odkupić (dotyczy spółki z o.o.)? »

Czy po przekroczeniu progu podatkowego przez wykonawcę dzieła nadal trzeba potrącać zaliczkę w wysokości 19%

Aktualizacja: 17.08.2006

Osoba zawarła z naszą firmą już piątą w tym roku umowę o dzieło i przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w związku z tym mamy od jej wynagrodzenia odprowadzać podatek z zastosowaniem stawki 30% czy dalej 19%. Osoba ta wykonuje dzieła związane z uprawą roli i zbiorami plonów. »

Ewidencja darowizn rzeczowych

Aktualizacja: 17.08.2006

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się opieką i pomocą dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych życiowo. Od firmy odzieżowej otrzymaliśmy w formie darowizny różnego rodzaju odzież (bez magazynowania). Odzież została rozdana dzieciom. Otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak poprawnie zaksięgować ten przychód? »

Czy faktury, z których nie odliczono VAT, można ująć w bieżącej ewidencji zakupu

Aktualizacja: 16.08.2006

Termin do odliczenia VAT z faktury przypada na okres, w którym otrzymałem fakturę, lub na miesiąc następny. Co w takim razie z fakturą, którą otrzymałem np. 01/03/05 (data wystawienia/otrzymania), ale nie ująłem jej w ewidencji zakupu w marcu ani kwietniu (nie chcę robić korekt deklaracji VAT-7)? »

Jak rozliczyć umorzenie odsetek od pożyczki

Aktualizacja: 16.08.2006

Czy w przypadku umorzenia w 2006 r. odsetek od kredytu kredytobiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od nieodpłatnych świadczeń? Odsetki zostały umorzone z uwagi na trudną sytuację kredytobiorcy. »

Czy składki na ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej są jego przychodem

Aktualizacja: 16.08.2006

Czy ubezpieczenie pracownika przez firmę podczas odbywanej przez niego podróży służbowej należy zaliczyć do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu? Czy w tym przypadku trzeba naliczyć składki ZUS? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama