reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi świadczone przez dom kultury podlegają opodatkowaniu

Czy usługi świadczone przez dom kultury podlegają opodatkowaniu

Czy dom kultury świadczący usługi w zakresie nauki tańca, kółek plastycznego i teatralnego, pobierający opłatę miesięczną w wysokości 5 zł od uczestnika (młodzież szkolna), powinien tę usługę potraktować jako podlegającą VAT? Jaki dowód wpłaty należy wystawić wnoszącemu opłatę za te zajęcia?

Wymienione usługi korzystają ze zwolnienia od VAT jako usługi związane z kulturą. Ich udokumentowanie może nastąpić w dowolnej formie (na żądanie nabywcy usługi powinna zostać jednak wystawiona faktura lub rachunek).
 
Opodatkowaniu podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Dlatego nie ulega wątpliwości, że wymienione usługi są czynnościami podlegającymi ustawie o VAT. Nie oznacza to jednak, że będą one faktycznie opodatkowane. Usługi związane z kulturą (PKWiU ex. 92), do których należy zaliczyć także usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (ex. 92.32) są zwolnione z VAT. Tym samym świadczone przez dom kultury usługi w zakresie tańca, kółek plastycznego i teatralnego są zwolnione od tego podatku.
Faktura w przypadku podatników VAT czynnych oraz rachunek w przypadku podatników VAT zwolnionych jest wystawiany tylko na żądanie nabywcy usługi. W pozostałych przypadkach wpłatę można udokumentować dowodem KP.
Jednocześnie należy zauważyć, że świadczenie usług w zakresie kultury jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.
• art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – Dz.U. Nr 42, poz. 264
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama