| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto rozliczy podatek od usług rekrutacji personelu

Kto rozliczy podatek od usług rekrutacji personelu

Firma jest podatnikiem VAT. Świadczy usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu. Czy usługa rekrutacji pracowników wykonana w Polsce dla kontrahenta z Norwegii podlega opodatkowaniu VAT w Polsce? Pracownicy będą wykonywać pracę w Norwegii.

Świadczenie usług przez firmę dla norweskiego kontrahenta nie będzie podlegało opodatkowaniu u usługodawcy. Polska firma powinna usługę udokumentować fakturą VAT bez naliczania podatku. Usługa będzie podlegała opodatkowaniu u usługobiorcy.
 
Przepisy ustawy o VAT przewidują wyjątki od podstawowej zasady opodatkowania usług, w zależności od rodzaju usługi. Wyjątki te mają również zastosowanie do usług niematerialnych, do którym należą m.in. usługi wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 5 i 11 ustawy, gdy są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
Wśród nich znajdują się również usługi dostarczania (oddelegowania) personelu oraz usługi agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia tych usług. Dla usług tych miejscem ich świadczenia (opodatkowania) jest to, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa ta jest świadczona, a w przypadku ich braku stały adres lub miejsce zamieszkania. Oznacza to, że jeżeli firma świadczy wymienioną usługę na rzecz podmiotu z państwa trzeciego, nabywca tej usługi będzie zobowiązany do jej opodatkowania z tytułu importu usługi. Polska firma natomiast powinna wystawić fakturę bez podatku.
• art. 27 ust. 3 i 4 pkt 5 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK