reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto rozliczy podatek od usług rekrutacji personelu

Kto rozliczy podatek od usług rekrutacji personelu

Firma jest podatnikiem VAT. Świadczy usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu. Czy usługa rekrutacji pracowników wykonana w Polsce dla kontrahenta z Norwegii podlega opodatkowaniu VAT w Polsce? Pracownicy będą wykonywać pracę w Norwegii.

Świadczenie usług przez firmę dla norweskiego kontrahenta nie będzie podlegało opodatkowaniu u usługodawcy. Polska firma powinna usługę udokumentować fakturą VAT bez naliczania podatku. Usługa będzie podlegała opodatkowaniu u usługobiorcy.
 
Przepisy ustawy o VAT przewidują wyjątki od podstawowej zasady opodatkowania usług, w zależności od rodzaju usługi. Wyjątki te mają również zastosowanie do usług niematerialnych, do którym należą m.in. usługi wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 5 i 11 ustawy, gdy są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
Wśród nich znajdują się również usługi dostarczania (oddelegowania) personelu oraz usługi agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia tych usług. Dla usług tych miejscem ich świadczenia (opodatkowania) jest to, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa ta jest świadczona, a w przypadku ich braku stały adres lub miejsce zamieszkania. Oznacza to, że jeżeli firma świadczy wymienioną usługę na rzecz podmiotu z państwa trzeciego, nabywca tej usługi będzie zobowiązany do jej opodatkowania z tytułu importu usługi. Polska firma natomiast powinna wystawić fakturę bez podatku.
• art. 27 ust. 3 i 4 pkt 5 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama