REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

REKLAMA

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...
W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów. Jak się okazało, część dostarczonych towarów była wadliwa i została zwrócona w sierpniu br. Kontrahent wystawił jedną fakturę korygującą do różnych dostaw z datą 15 września 2004 r. Spółka po otrzymaniu faktury:
– wystawiła fakturę wewnętrzną – korekta wyceniając według kursu z 15 września 2004 r.,
– przeprowadziła odpowiednie zapisy w ewidencjach podatku należnego i naliczonego, na podstawie których wykazano w deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. w poz. 30 i 31 wartości ze znakiem „minus”.
Proszę o informację, czy spółka postąpiła prawidłowo.
RADA
O ile zastosowany mechanizm rozliczenia jest poprawny, to za błędne należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r. W przypadku korekt faktur (nie tylko wewnętrznych) powinien być stosowany kurs z faktury będącej przedmiotem korekty.
UZASADNIENIE
Niestety, przepisy rozporządzenia o fakturach nie regulują zasad dokonywania korekt faktur wewnętrznych. Minister Finansów wydając to rozporządzenie wskazał, iż przepisy dotyczące korekt „zwykłych” faktur stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (§ 28 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r.).
Przepisami, które będą miały odpowiednie zastosowanie w omawianym przypadku, będą przepisy § 19 rozporządzenia o fakturach (zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, jego przepisy stosuje się między innymi również do zwrotu sprzedawcy towarów).
Zasady rozliczenia podatku wynikającego z takich korekt określają przepisy § 19 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Ze względu na szczególny charakter faktur wewnętrznych należy uznać, że wystawiający je jest zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą w znaczeniu tych przepisów. Należy również uznać, że wystawienie faktury korygującej oznacza:
• otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 4 rozporządzenia, oraz
• otrzymanie faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 5 rozporządzenia.
Innymi słowy, w momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest:
• uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona,
• jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.
Przewidując prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego (obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego) przepisy nie przewidują uwzględniania dokonanych korekt faktur w pozycjach dotyczących podstawy opodatkowania. W przypadku sprzedaży krajowej obowiązek pomniejszania obrotu (a więc podstawy opodatkowania) wynika z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Aczkolwiek przepis ten nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy uznać, że zasada ta dotyczy także tych czynności. Tym samym, dokonując korekty faktury wewnętrznej podatnik powinien w deklaracji składanej za dany okres:
• obniżyć podstawę opodatkowania w poz. 30 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek należny w poz. 31 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć wartość netto w zł w poz. 43 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek naliczony w poz. 44 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną).
Należy przy tym zauważyć, iż wartości ujemne w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7 na skutek dokonanych korekt faktur wewnętrznych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zdarzać się będą dużo rzadziej niż wartości ujemne w poz. 30 i 31 (czego przykładem jest Państwa przypadek).
Jednocześnie nie można uznać za poprawny kursu przyjętego przez Państwa na fakturze wewnętrznej. Mając na uwadze, iż korekta faktury wewnętrznej dotyczy faktury pierwotnej, należy przyjąć, że powinna ona być wystawiona w oparciu o kurs zastosowany na fakturze pierwotnej. Tym samym za błąd należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r.
• § 19 i 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA