REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

REKLAMA

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...
W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów. Jak się okazało, część dostarczonych towarów była wadliwa i została zwrócona w sierpniu br. Kontrahent wystawił jedną fakturę korygującą do różnych dostaw z datą 15 września 2004 r. Spółka po otrzymaniu faktury:
– wystawiła fakturę wewnętrzną – korekta wyceniając według kursu z 15 września 2004 r.,
– przeprowadziła odpowiednie zapisy w ewidencjach podatku należnego i naliczonego, na podstawie których wykazano w deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. w poz. 30 i 31 wartości ze znakiem „minus”.
Proszę o informację, czy spółka postąpiła prawidłowo.
RADA
O ile zastosowany mechanizm rozliczenia jest poprawny, to za błędne należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r. W przypadku korekt faktur (nie tylko wewnętrznych) powinien być stosowany kurs z faktury będącej przedmiotem korekty.
UZASADNIENIE
Niestety, przepisy rozporządzenia o fakturach nie regulują zasad dokonywania korekt faktur wewnętrznych. Minister Finansów wydając to rozporządzenie wskazał, iż przepisy dotyczące korekt „zwykłych” faktur stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (§ 28 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r.).
Przepisami, które będą miały odpowiednie zastosowanie w omawianym przypadku, będą przepisy § 19 rozporządzenia o fakturach (zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, jego przepisy stosuje się między innymi również do zwrotu sprzedawcy towarów).
Zasady rozliczenia podatku wynikającego z takich korekt określają przepisy § 19 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Ze względu na szczególny charakter faktur wewnętrznych należy uznać, że wystawiający je jest zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą w znaczeniu tych przepisów. Należy również uznać, że wystawienie faktury korygującej oznacza:
• otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 4 rozporządzenia, oraz
• otrzymanie faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 5 rozporządzenia.
Innymi słowy, w momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest:
• uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona,
• jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.
Przewidując prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego (obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego) przepisy nie przewidują uwzględniania dokonanych korekt faktur w pozycjach dotyczących podstawy opodatkowania. W przypadku sprzedaży krajowej obowiązek pomniejszania obrotu (a więc podstawy opodatkowania) wynika z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Aczkolwiek przepis ten nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy uznać, że zasada ta dotyczy także tych czynności. Tym samym, dokonując korekty faktury wewnętrznej podatnik powinien w deklaracji składanej za dany okres:
• obniżyć podstawę opodatkowania w poz. 30 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek należny w poz. 31 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć wartość netto w zł w poz. 43 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek naliczony w poz. 44 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną).
Należy przy tym zauważyć, iż wartości ujemne w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7 na skutek dokonanych korekt faktur wewnętrznych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zdarzać się będą dużo rzadziej niż wartości ujemne w poz. 30 i 31 (czego przykładem jest Państwa przypadek).
Jednocześnie nie można uznać za poprawny kursu przyjętego przez Państwa na fakturze wewnętrznej. Mając na uwadze, iż korekta faktury wewnętrznej dotyczy faktury pierwotnej, należy przyjąć, że powinna ona być wystawiona w oparciu o kurs zastosowany na fakturze pierwotnej. Tym samym za błąd należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r.
• § 19 i 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA