W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...
W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów. Jak się okazało, część dostarczonych towarów była wadliwa i została zwrócona w sierpniu br. Kontrahent wystawił jedną fakturę korygującą do różnych dostaw z datą 15 września 2004 r. Spółka po otrzymaniu faktury:
– wystawiła fakturę wewnętrzną – korekta wyceniając według kursu z 15 września 2004 r.,
– przeprowadziła odpowiednie zapisy w ewidencjach podatku należnego i naliczonego, na podstawie których wykazano w deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. w poz. 30 i 31 wartości ze znakiem „minus”.
Proszę o informację, czy spółka postąpiła prawidłowo.
RADA
O ile zastosowany mechanizm rozliczenia jest poprawny, to za błędne należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r. W przypadku korekt faktur (nie tylko wewnętrznych) powinien być stosowany kurs z faktury będącej przedmiotem korekty.
UZASADNIENIE
Niestety, przepisy rozporządzenia o fakturach nie regulują zasad dokonywania korekt faktur wewnętrznych. Minister Finansów wydając to rozporządzenie wskazał, iż przepisy dotyczące korekt „zwykłych” faktur stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (§ 28 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r.).
Przepisami, które będą miały odpowiednie zastosowanie w omawianym przypadku, będą przepisy § 19 rozporządzenia o fakturach (zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, jego przepisy stosuje się między innymi również do zwrotu sprzedawcy towarów).
Zasady rozliczenia podatku wynikającego z takich korekt określają przepisy § 19 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Ze względu na szczególny charakter faktur wewnętrznych należy uznać, że wystawiający je jest zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą w znaczeniu tych przepisów. Należy również uznać, że wystawienie faktury korygującej oznacza:
• otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 4 rozporządzenia, oraz
• otrzymanie faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 5 rozporządzenia.
Innymi słowy, w momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest:
• uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona,
• jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.
Przewidując prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego (obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego) przepisy nie przewidują uwzględniania dokonanych korekt faktur w pozycjach dotyczących podstawy opodatkowania. W przypadku sprzedaży krajowej obowiązek pomniejszania obrotu (a więc podstawy opodatkowania) wynika z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Aczkolwiek przepis ten nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy uznać, że zasada ta dotyczy także tych czynności. Tym samym, dokonując korekty faktury wewnętrznej podatnik powinien w deklaracji składanej za dany okres:
• obniżyć podstawę opodatkowania w poz. 30 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek należny w poz. 31 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć wartość netto w zł w poz. 43 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną),
• obniżyć podatek naliczony w poz. 44 deklaracji VAT-7 (ewentualnie wpisać wartość ujemną).
Należy przy tym zauważyć, iż wartości ujemne w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7 na skutek dokonanych korekt faktur wewnętrznych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zdarzać się będą dużo rzadziej niż wartości ujemne w poz. 30 i 31 (czego przykładem jest Państwa przypadek).
Jednocześnie nie można uznać za poprawny kursu przyjętego przez Państwa na fakturze wewnętrznej. Mając na uwadze, iż korekta faktury wewnętrznej dotyczy faktury pierwotnej, należy przyjąć, że powinna ona być wystawiona w oparciu o kurs zastosowany na fakturze pierwotnej. Tym samym za błąd należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r.
• § 19 i 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Tylko teraz
39,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: