| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących

Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących

Sp. z o.o. (podatnik VAT) prowadzi poprzez organizowanie aukcji sprzedaż dzieł sztuki, antyków itp. na zasadach komisu, nabywając towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej? Firma została zarejestrowana we wrześniu 2004 r.

Podatnik po przekroczeniu w 2004 r. kwoty 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej.
 
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT).
Zwolnienia z tego obowiązku ewidencjonowania dla niektórych grup podatników oraz niektórych czynności określa rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących, które pomimo iż zostało wydane na mocy obowiązującej do 30 kwietnia. 2004 r. ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to z mocy art. 165 nowej ustawy o VAT obowiązuje do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych.
Przepisy wymienionego rozporządzenia zwalniają z obowiązku ewidencjonowania w 2004 r. podatników rozpoczynających wykonywanie czynności do czasu przekroczenia kwoty obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w wysokości 20 000 zł (§ 4 pkt 1).
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).
Od 1 maja 2004 r. sprzedaż komisowa nie stanowi już świadczenia usług, jak to było w okresie obowiązywania ustawy z 8 stycznia 1993 r., ale dostawę towarów (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r.).
Dla komisantów obrotem będzie:
• kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta,
• kwota należna wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta.
Z zapytania nie wynika, czy podatek od towarów i usług jest rozliczany na ogólnych zasadach, czy też w systemie marży (art. 120 ustawy o VAT).
W obu przypadkach, jeżeli podatnik prowadzi swoją sprzedaż na rzecz podmiotów o których mowa w art. 111, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kas rejestrujących do momentu przekroczenia w 2004 r. obrotu w wysokości 20 000 zł na rzecz tych podmiotów.
Należy również zwrócić uwagę, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 85, poz. 798) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz innych podatników.
• art. 111 ust. 1, art. 165 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 234, poz. 1971; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1480
Marianna Wolfart
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »