reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wyłączenia z ryczałtu

Wyłączenia z ryczałtu

W ubiegłym roku byłem pracownikiem innej firmy przewozowej. W 2005 r. zamierzam wraz z moim kolegą założyć firmę zajmującą się taką samą działalnością, którą chcielibyśmy opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Mój były pracodawca zaoferował chęć współpracy z firmą, w której będę wspólnikiem. Czy możemy skorzystać z tej propozycji?

Niestety, w opisanym przypadku firma nie tylko nie może współpracować z byłym pracodawcą, ale przede wszystkim nie może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
 
Z tej formy opodatkowania nie mogą bowiem korzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność (samodzielnie lub w formie spółki), jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku go poprzedzającym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Nawet jeśli opodatkowanie ryczałtem byłoby możliwe, to gdyby spółka opodatkowana w ten sposób uzyskałaby przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, utraciłaby prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłacałaby podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 933 z późn. zm.).


reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama