reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy z tytułu udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki powstaje przychód

Aktualizacja: 29.08.2006

Spółka z o.o. chce udzielić pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych, gdyż nie posiada funduszu świadczeń socjalnych. Czy takie świadczenie podlega u pracownika opodatkowaniu? Jeśli tak, to jak ustalić jego wysokość? »

Jakie konsekwencje rodzi wystawienie faktury VAT przed terminem

Aktualizacja: 29.08.2006

Prowadzę firmę budowlaną. Wystawiamy faktury, a następnie klient płaci nam za wykonaną usługę. Między terminem wystawienia faktury a terminem zapłaty mija zazwyczaj kilka dni. Czy urząd może zakwestionować taki sposób fakturowania? »

Jak opodatkować wydzierżawione grunty rolne

Aktualizacja: 29.08.2006

Jako sp. z o.o. prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kamienia dla potrzeb budownictwa (kopalnia). W 2005 r. nabyliśmy grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Zakupione grunty do tej pory opodatkowujemy podatkiem rolnym, bo nie prowadzimy na nich działalności gospodarczej. Obecnie chcemy wydzierżawić ten grunt rolnikowi na działalność rolniczą. Czy postępujemy właściwie? »

Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Aktualizacja: 28.08.2006

Otrzymałem informację z niemieckiego banku o dopisanych w 2005 r. odsetkach na rachunku bankowym od zgromadzonych na nim oszczędności. Czy należy je opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, tak jak w przypadku odsetek otrzymanych od polskiego banku? Czy trzeba wykazać je w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38? »

Czy braki na uproszczonej fakturze powodują zmianę miejsca świadczenia usług

Aktualizacja: 28.08.2006

Proszę o podanie, czy zgodnie z art. 28 pkt 1 i 3 ustawy o VAT można do czynności, która jest usługą transportu wewnątrzwspólnotowego, wystawić fakturę sprzedaży za usługę transportu z Polski np. do Niemiec bez stawki VAT. Faktura ta jest wystawiona na kontrahenta, który podaje do tej transakcji numer VAT UE. »

Jak ewidencjonować koszty w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym

Aktualizacja: 28.08.2006

Jak należy zaewidencjonować koszty zachowując równowagę kręgu kosztów? »

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 24.08.2006

Posiadamy samochód, który jest leasingowany. W sierpniu kończy się umowa leasingu i możemy go wykupić za 2000 zł netto + VAT. Po wykupieniu zamierzamy go sprzedać. Jakie z tym wiążą się obowiązki w VAT, jeśli mieliśmy ograniczone prawo do odliczenia VAT? »

Amortyzacja prawa wieczystego użytkowania gruntu

Aktualizacja: 24.08.2006

Czy prawo wieczystego użytkowania gruntu, przyznane ZOZ na podstawie decyzji gminy, stanowi składnik aktywów trwałych i podlega amortyzacji? Jeśli tak, to jak prawidłowo zaksięgować koszty związane z jego amortyzacją oraz jaki przyjąć okres i stawkę amortyzacji? »

Jak obliczać czas kontroli w 2006 r.

Aktualizacja: 24.08.2006

W 2006 r. mieliśmy w firmie (działalność osoby fizycznej) kontrolę z UKS za 2004 r. z tytułu podatku dochodowego i VAT. Kontrola trwała 4 miesiące. Odbyła się też kontrola tzw. policji pracy, czyli kontrola legalności zatrudnienia (trwała około 2 tygodni). Czy możemy rozumieć, że został wyczerpany limit kontroli na 2006 r.? »

Jak audytor powinien rozliczyć inwentaryzację

Aktualizacja: 24.08.2006

W jaki sposób należy rozliczyć prace inwentaryzacyjne, w szczególności gdy w trakcie inwentaryzacji wystąpiły niedobory lub nadwyżki? Jakie procedury kontrolne mogą być zarekomendowane po przeprowadzeniu audytu procesu inwentaryzacji? »

Według jakiej wartości ująć środek trwały w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 24.08.2006

Zakupiliśmy środek trwały po niskiej cenie. Według wyceny rzeczoznawcy jego wartość jest dużo wyższa. Czy jako spółka z o.o. możemy ująć w księgach zakupiony środek trwały w wartości według wyceny rzeczoznawcy i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tej wartości, czy też należy ująć ten składnik według ceny zakupu wynikającej z faktury? Jak prawidłowo zaksięgować wycenę? »

Jak księgować zakup towarów rolniczych

Aktualizacja: 24.08.2006

Prowadzę pkpir i jestem podatnikiem VAT. Proszę o wyjaśnienie i pokazanie na przykładach zakupu produktów rolnych u: rolników produkujących i sprzedających towar, posiadających rachunek bankowy, oraz rolników niebędących producentami i nieposiadających kont bankowych, a więc płatnych gotówką. »

Jak rozliczyć rabaty, gdy wystawiono zbiorczą fakturę korygującą

Aktualizacja: 23.08.2006

Czy w przypadku przyznania swoim kontrahentom rabatu spółka ma prawo do wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej do wielu faktur wystawionych na rzecz jednego klienta w okresie obejmującym kilka miesięcy? »

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru łącznie z oprogramowaniem

Aktualizacja: 23.08.2006

Zakupiliśmy w Austrii stanowisko do badań łącznie z oprogramowaniem. W fakturze oprogramowanie ujęto w odrębnej pozycji. Czy w związku z tym zakup potraktować w całości jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy oprogramowanie wydzielić jako usługę? Jaki należy wtedy przyjąć termin powstania obowiązku podatkowego? »

Jak zaksięgować grunt nabyty w drodze zasiedzenia

Aktualizacja: 23.08.2006

Nasza spółka nabyła grunt przez zasiedzenie. W jaki sposób wprowadzić ten grunt do ksiąg rachunkowych i czy możemy sami ustalić jego wartość? Czy rodzi to jakieś konsekwencje podatkowe? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama