| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Otrzymałam stypendium zagraniczne w kwocie wyższej niż równowartość diet przypadających na okres ich pobierania. Czy powinnam je rozliczyć w Polsce, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Nie wiem także, czy jako stypendystka nie powinnam w ciągu roku wpłacać zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium, a także, w jaki sposób przelicza się dla celów podatkowych dochody uzyskane za granicą?

Stypendium zagraniczne podlega opodatkowaniu w Polsce w tej części, w której nie zostało opodatkowane za granicą.
 
Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od tego, czy od uzyskanych za granicą kwot zapłaciła Pani podatek w kraju pobytu czy też nie. Niezapłacenie podatku w kraju otrzymania stypendium może wynikać np. ze zwolnienia tego typu dochodów od podatku w kraju jego pobierania. Jeżeli nie płaciła Pani podatku od stypendium za granicą, to całe stypendium podlega opodatkowaniu w Polsce. Zasada ta dotyczy również innej pomocy tam uzyskanej. Natomiast jeśli zapłaciła Pani podatek od stypendium za granicą, to należy zastosować jedną z obowiązujących metod rozliczenia tego świadczenia z polskim urzędem skarbowym – zależną od postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Pierwszą metodą jest metoda proporcjonalnego zaliczenia, charakteryzująca się tym, że od podatku, jaki w Polsce należy się od całości dochodów podatnika (dotyczy to także dochodu zagranicznego), należy odliczyć podatek zapłacony za granicą. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana przez Polskę z danym krajem nakazuje stosować tę metodę, mieszkaniec Polski ma obowiązek złożyć zeznanie w kraju macierzystym – nawet jeżeli w danym roku podatkowym nie uzyskał w Polsce żadnych dochodów. Stosowanie tej metody nakazuje m.in. umowa podpisana z Anglią.
Druga metoda to tzw. wyłączenie z progresją. Polega na tym, że dochody uzyskane za granicą podlegają doliczeniu do dochodów uzyskanych na terytorium Polski dla ustalenia stopy procentowej, według której będą opodatkowane dochody uzyskane w Polsce. Ta metoda jest o tyle korzystniejsza, że jeżeli stypendysta nie miał w Polsce w danym roku podatkowym żadnych dochodów, nie będzie w ogóle rozliczał się z polskim urzędem skarbowym. Stosowanie tej metody nakazuje m.in. umowa podpisana z Francją. Natomiast co do kwestii wpłacania w ciągu roku zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium to nie ma Pani takiego obowiązku. Ze stypendiów otrzymanych za granicą studenci, uczniowie i inni stypendyści mają obowiązek rozliczyć się dopiero w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym je otrzymali.
Do celów rozliczeń z polskim urzędem skarbowym dochody uzyskane za granicą (w tym ze stypendiów) przelicza się na złote według kursów z dnia ich uzyskania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłoszonych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli nie jest możliwe dostosowanie kursu, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 27 ust. 8 i 9, art. 27a ust. 9a oraz art. 11 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK