| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy trzeba korygować podatek przy zmianie przeznaczenia samochodu

Czy trzeba korygować podatek przy zmianie przeznaczenia samochodu

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w 2003 r. samochód z homologacją samochodu ciężarowego. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, natomiast wynikający z faktury podatek VAT odliczony i w następstwie zwrócony przez urząd skarbowy. Czy zmieniając w myśl przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym przeznaczenie samochodu z ciężarowego na osobowy mam obowiązek dokonania korekty podatku VAT?

Co do zasady, okresem rozliczeniowym w podatku od towarów i usług jest okres jednego miesiąca, ewentualnie jednego kwartału. Podatnik dokonując w danym okresie rozliczeniowym zakupów, przy założeniu, że służą (mają służyć) prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej, nabywa jednocześnie prawo do odliczenia kwoty podatku VAT wynikającej z otrzymanej faktury. Na gruncie przepisów obowiązujących po 1 maja 2004 r., jak również przed tą datą, prawo do odliczenia podatku przysługuje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, potwierdzające dokonanie czynności będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT.
Używając sformułowań nieco bardziej kolokwialnych, podatnik dokonuje kwalifikacji, a tym samym rozstrzyga o przysługującym prawie do odliczenia podatku w zamkniętych okresach rozliczeniowych – miesiącach lub kwartałach.
Przyjęty przez ustawodawcę model rozliczania podatku, a ściślej jego odliczania – tzw. odliczanie bieżące, nie uzależnia prawa do odliczania podatku naliczonego od wystąpienia sprzedaży opodatkowanej ściśle związanej z tym konkretnym zakupem. Podatnik może zatem odliczyć podatek VAT od zakupów służących przyszłej sprzedaży opodatkowanej.
Zakup przez Czytelnika samochodu ciężarowego, jako pojazdu posiadającego homologację samochodu ciężarowego oraz wykorzystywanego do działalności opodatkowanej, w całości spełnia warunki konieczne i decydujące o możliwości jego odliczenia w ramach podatku VAT.
Należy przy tym zaznaczyć, że zarówno w ramach obowiązującej ustawy o VAT, jak i ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej przed 1 maja 2004 r., nie było i nie ma przepisu wskazującego na obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia zakupionego samochodu.
Jak wspomniałem wcześniej, o możliwości odliczania podatku VAT decyduje odpowiednio wypełnienie lub niewypełnienie przesłanek pozytywnych – podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną, oraz przesłanek negatywnych – zakupiony samochód powinien spełniać ustawowe wymogi samochodu ciężarowego.
Oznacza to, że zmiana przez podatnika przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy nie rzutuje na przysługujące w momencie zakupu prawo do odliczenia podatku VAT i tym samym nie trzeba dokonywać korekty tego podatku.
Michał Tadeusz Piotrowski
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK