REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

REKLAMA

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.
W listopadzie 2004 r. zakupiliśmy towary z Niemiec i rozliczyliśmy w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r. Niektóre towary okazały się wadliwe, więc w styczniu br. dokonaliśmy ich zwrotu. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę korygującą. W jaki sposób mamy teraz dokonać korekty? Z jakiego dnia zastosować średni kurs NBP? Czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej?
Zpytania wynika, że Czytelnik, wystawiając fakturę wewnętrzną i dokonując odliczenia podatku należnego i naliczonego, zastosował kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez niemieckiego kontrahenta. Jednocześnie dokonał rozliczenia tej transakcji w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r., uwzględniając w niej podatek naliczony i należny wynikający z faktury wewnętrznej.
Ewidencja VAT, którą podatnik ma obowiązek prowadzić, powinna uwzględniać wszystkie zawierane przez niego transakcje. Natomiast deklaracja VAT-7 powinna być odzwierciedleniem ewidencji. Dlatego w przypadku jakichkolwiek reklamacji i zwrotów towarów, w wyniku czego podatnik otrzymuje fakturę korygującą, powinien on skorygować swoje rozliczenie, tym bardziej jeśli rozliczył się w tym zakresie z urzędem skarbowym.
Deklaracja VAT-7, którą podatnik VAT rozliczający się w okresach miesięcznych składa do urzędu skarbowego, powinna stanowić odzwierciedlenie ewidencji VAT.
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jeśli podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę wcześniej niż w terminie, o którym mowa, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Podstawą opodatkowania wewnątrz-wspólnotowego nabycia jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy. Nabywający ma również obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w niej podatek należny. Taką fakturę należy także ująć w ewidencji VAT. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego do odliczenia.
Podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów stanowi kwota, jaką nabywca ma obowiązek zapłacić sprzedawcy.
Z pytania wynika, że faktura, którą otrzymał polski nabywca uwzględniała kwoty wyrażone w walucie obcej. Zasady prawidłowego przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem § 37 rozporządzenia, jeżeli kwoty wyrażone na fakturze są w walucie obcej, to przelicza się je na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Przy czym faktura musi być wystawiona w terminie, w jakim podatnik był zobowiązany to uczynić. W sytuacji gdy faktury nie wystawiono, podatnik przy przeliczaniu waluty obcej na złote powinien wziąć pod uwagą wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Czytelnik waha się, jaki powinien przyjąć kurs dla rozliczenia zwrotu towarów: czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej czy korygującej.
Otóż w tej sytuacji należy postąpić analogicznie jak w przypadku nabycia towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury pierwotnej przez zagranicznego kontrahenta, czyli niemieckiego podatnika, jeśli jest ona wystawiona w odpowiednim terminie. I tak samo jest w przypadku faktury korygującej. Przy dokonywaniu przeliczeń należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez niemieckiego sprzedawcę.
Jeżeli Czytelnik dokonał zwrotu towarów i otrzymał fakturę korygującą w styczniu br., rozlicza to w deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w pozycjach „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” i „Podatek należny” ze znakiem minus oraz w pozycjach „Nabycie towarów i usług pozostałych” i „Podatek naliczony”, również ze znakiem minus.
Przykład
Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w listopadzie 2004 r. Wartość transakcji po przeliczeniu na złote kwot określonych na fakturze wyrażonych w walucie obcej opiewała na kwotę netto 200 000 zł, VAT należny – 44 000 zł. W tym samym miesiącu uregulował płatność za fakturę i odprowadził podatek należny, który jednocześnie odliczył. Następnie dokonał zwrotu pewnej części zakupionej partii towarów kontrahentowi z Francji. W związku z tym francuski kontrahent wystawił fakturę korygującą. Ostateczna faktura, którą polski podatnik powinien uwzględnić w swoich rozliczeniach, po przeliczeniu na złote, opiewała na wartość netto 80 000 zł i podatek VAT 17 600 zł. Podatnik otrzymał ją w styczniu br. W tej sytuacji powinien rozliczyć fakturę korygującą w miesiącu jej otrzymania od kontrahenta z Francji, czyli w styczniu br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w deklaracji VAT-7 za styczeń br. w pozycji 30 „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” (–) 120 000 zł i w pozycji 31 „Podatek należny” (–) 26 400 zł oraz w pozycji 43 „Nabycie towarów i usług pozostałych” (–) 120 000 zł i w pozycji 44 „Podatek naliczony” (–) 26 400 zł.
Magdalena Jabłecka
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2705


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA