reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Transakcje swapowe: Należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są też odsetkami, od których płatnik byłby obowiązany potrącać podatek dochodowy w wysokości 20%.

Czy do wypłaty oprocentowania transakcji typu swap na rzecz kontrahenta zagranicznego mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dotyczącego odsetek art. 11 odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska?
Podmioty zagraniczne, które na terytorium Polski uzyskują dochody m.in. z odsetek, płacą w Polsce podatek dochodowy, wynoszący 20% przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Obowiązanym do potrącenia podatku jest podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności (art. 26 ust. 1 updop). Płatnik powinien potrącić podatek uwzględniając również postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu tych umów.
Należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wskazuje na to przygotowany przez Organizację Współpracy i Rozwoju (OECD) Komentarz do Modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku. W wyjaśnieniach do art. 11 ust. 3 stwierdzono, że definicja odsetek zawarta w pierwszym zdaniu ust. 3 nie ma zazwyczaj zastosowania do płatności dokonanych z tytułu pewnych rodzajów nietradycyjnych dokumentów finansowych, w których nie występuje pojęcie wierzytelności (np. odsetki od transakcji swapowych).
Również Ministerstwo Finansów w piśmie z 11 lipca 2000 r. (nr PB4/AK-802-364/45/00) zajęło stanowisko, że należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Do należności wynikających z umów swap nie będą miały zatem zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, a w konsekwencji nie ma obowiązku potrącania 20-procentowego podatku od tych należności. (o swapach zob. Międzynarodowy rynek finansowy jako źródło pozyskania kapitału, „ABC finansów”, dodatek do SFK 48/2004).
Patrycja Nowak
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama