reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rachunkowość spółki z o.o. a MSR-y

Rachunkowość spółki z o.o. a MSR-y

Jestem księgową w spółce z o.o. Naszym największym udziałowcem (ponad 60 proc.) jest spółka niemiecka. Czy możemy prowadzić księgi rachunkowe według MSR-ów (ułatwi to naszemu udziałowcy porównywanie danych naszej spółki z wynikami innych podmiotów). Czy prowadzenie ksiąg wg MSR-ów jest zgodne z polskimi przepisami?

Od 1 stycznia br. zmieniły się regulacje ustawy o rachunkowości dotyczące możliwości stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Dotychczas można je było stosować jedynie posiłkowo, tzn. tylko jeśli danej kwestii nie regulowały przepisy ustawy o rachunkowości bądź polskie standardy rachunkowości. Od 1 stycznia 2005 r. niektóre podmioty mogą prowadzić księgi i sporządzać sprawozdania finansowe stosując się jedynie do postanowień MSR-ów. Możliwość ta wynika z nowego brzmienia art. 45 ustawy o rachunkowości.
Z nowego brzmienia tego przepisu wynika, że sprawozdania finansowe:
• emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i emitentów papierów wartościowych ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu lub do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
• jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR,
– mogą być sporządzane zgodnie z MSR.
Decyzję w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR podejmuje organ zatwierdzający.
Z przepisu tego wynika więc, że opisana w pytaniu spółka z o.o. może sporządzać sprawozdanie finansowe według MSR-ów, jeżeli jednostka dominująca sporządza sprawozdanie finansowe na podstawie MSR-ów. Należy więc ustalić z udziałowcem niemieckim czy sporządza on sprawozdanie skonsolidowane (ewentualnie czy sporządza je dalszy udziałowiec niemieckiej spółki). Jeśli tak i sprawozdanie grupy kapitałowej sporządzane jest wg MSR-ów, to także spółka polska może prowadzić księgi na podstawie międzynarodowych standardów.
Na koniec warto zwrócić uwagę na nowy przepis – art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Stanowi on, że jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej stosują przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie, w zakresie nieuregulowanym przez MSR-y.
Sebastian Zagórski
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 3, art. 45 ust. 1b ustawy z 19 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama