reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wszczęcie postępowania kontrolnego a korekta zeznania podatkowego

Wszczęcie postępowania kontrolnego a korekta zeznania podatkowego

Od czterech lat prowadzę działalność gospodarczą. W toku prowadzonej kontroli, obejmującej 2002 rok, stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Po zapoznaniu się z protokołem kontroli, zgadzając się z dokonanymi ustaleniami, złożyłem 1 grudnia ub. r. korektę zeznania podatkowego za 2002 r. i dokonałem wpłaty różnicy podatku wraz odsetkami. Tymczasem 22 grudnia 2004 r. otrzymałem pismo, w którym poinformowano mnie o wszczęciu postępowania podatkowego w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa za kontrolowany rok. Czy działanie urzędu jest prawidłowe?

Tak Problematykę składania korekt deklaracji podatkowych normuje rozdział 10 działu III ordynacji podatkowej, w którym określono wymogi formalne korekty, a także okoliczności i konsekwencje związane z jej złożeniem. W myśl art. 81 ordynacji podatkowej skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Podatnicy mają prawo skorygowania uprzednio złożonego zeznania/deklaracji, jeżeli:
1) w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, tj. w zeznaniach rocznych, deklaracjach podatku akcyzowego i deklaracjach o wpłatach z zysku za rok obrotowy, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,
2) w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 (innych niż deklaracje podatku akcyzowego i deklaracje o wpłatach z zysku za rok oborowy) wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
3) w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.
Uprawnienie do skorygowania uprzednio złożonego zeznania/deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania – w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola. Zgodnie z art. 81b § 1 pkt 2 uprawnienie do skorygowania zeznania/deklaracji przysługuje jednak nadal w zakresie, w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Korekta złożona w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, a także w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania podatkowego (w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola) nie wywołuje natomiast skutków prawnych (art. 81b § 2 ustawy).
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
art. 81 i 81b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama