Odliczenie VAT od samochodów bez świadectwa homologacji
Czy w przypadku nieprzekazania przez właściciela sprzedawanego pojazdu samochodowego odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nabywca ma prawo odliczyć kwotę podatku naliczonego, jeżeli wie, że ładowność jest większa niż określona formułą zawartą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT (czyli tzw. wzorem Lisaka)?
W przypadku samochodu o ładowności mniejszej niż ładowność obliczona za pomocą formuły zawartej w art. 86 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu WNT lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5000 zł. W przypadku ładowności wyższej niż określona podatnikowi przysługuje odliczenie podatku według ogólnych zasad.
Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona tzw. wzorem Lisaka.
Elżbieta Rogala
Podstawa prawna:
art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).
Źródło:
Prawo Przedsiębiorcy
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: