REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

REKLAMA

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.
Jesteśmy firmą produkcyjną. W marcu 2004 r. zawarliśmy umowę z kontrahentem z Niemiec na korzystanie z praw do technologii produkcji wyrobów. Natomiast zapłata zobowiązania wynikającego z umowy nastąpiła dopiero w styczniu 2005 r. Pragnę dodać, że dokonaliśmy rejestracji tej umowy we właściwym dla naszej spółki urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r. Czy w związku z tym powinniśmy opodatkować opłatę patentową oraz zobowiązanie wynikające z umowy udzielenia licencji? Do tej pory tego nie robiliśmy, ale niedawno dowiedzieliśmy się, że spółka, która zawarła tego rodzaju umowę z innym zagranicznym kontrahentem, opodatkowuje podatkiem VAT opłaty za korzystanie z praw do technologii.
Z pytania Czytelnika wynika, że zawarł on z zagranicznym kontrahentem umowę na korzystanie z praw do technologii produkcji wyrobów, czyli tzw. umowę know-how. Pojęcie know-how jest związane ze środkami produkcyjnymi. Oznacza określoną wiedzę techniczną i technologiczną o poufnym charakterze, w dziedzinie przemysłowej czy handlowej. Prawa do korzystania z tej wiedzy mogą być przedmiotem obrotu, np. udzielania licencji, jak w przypadku Czytelnika.
Zarówno pod rządami starej ustawy o VAT, jak i nowej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jako świadczenie usług sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej.
Biorąc pod uwagę informacje zawarte w pytaniu Czytelnika, należy stwierdzić, że postępuje on nieprawidłowo, ponieważ – jak wspomnieliśmy – udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Wynika z tego, że do czynności podlegających opodatkowaniu należą licencje.
Inaczej wyglądałaby kwestia opodatkowania opłat licencyjnych wynikających z umowy licencji udzielonej na podstawie ustawy o prawach autorskich (z wyjątkiem praw do programu komputerowego). Gdyby spółka zawarła umowę do 30 kwietnia 2004 r. i zarejestrowała ją przed 14 maja 2004 r. we właściwym urzędzie skarbowym, wówczas mogłaby skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, przewidzianego w przepisie przejściowym – art. 147 ustawy o VAT.
Zgodnie bowiem z jego treścią w okresie do 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o VAT, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Ponadto zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r.
Przykład
Stacja radiowa zawarła umowę licencyjną dotyczącą utworów autorskich w lutym 2004 r. i zarejestrowała ją w urzędzie skarbowym 5 maja 2004 r. Rozprowadza za pośrednictwem swojej stacji utwory autorów nieposiadających siedziby ani miejsca zamieszkania na terenie Polski, za które uiszcza opłaty licencyjne zgodnie z zawartymi umowami. W tej sytuacji podatnik może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT określonego w przepisie przejściowym art. 147 ustawy.
W odniesieniu do pytania Czytelnika dotyczącego opłaty patentowej, która jest opłatą urzędową, należy stwierdzić, że nie będzie ona w ogóle podlegała regulacjom ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega bowiem odpłatne świadczenie usług i dostawa towarów, a opłata patentowa nie spełnia ani definicji towaru, ani tym bardziej usługi.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA