Przychód z tytułu uzyskanego upustu
Spółka na początku roku kupiła kilka samochodów w ramach promocji, jaką dealer zorganizował na samochody wyprodukowane w 2004 r. Oprócz upustu związanego z tą akcją, wynegocjowaliśmy również dodatkowy upust z uwagi na liczbę zakupionych samochodów. Czy w takim przypadku należy wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy?
Od 1 stycznia 2005 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono nową regulację, zgodnie z którą przychód może powstać z tytułu nabycia częściowo odpłatnie rzeczy lub praw a także innych świadczeń. Za przychód w takim przypadku uznaje się różnicę między wartością rynkową rzeczy lub praw a odpłatnością, jaką poniósł podatnik. Nowa regulacja pozwala organom podatkowym ustalić przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia u nabywcy. Do końca 2004 r. obowiązujące przepisy pozwalały na ustalenie przychodu według wartości rynkowej wyłącznie u sprzedawcy (stosownie do art. 14 u.p.d.o.p.). Wprowadzenie nowych rozwiązań nie oznacza jednak, że nabywca w każdym przypadku, w którym zapłacona cena odbiega od wartości rynkowych, musi wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy, praw.
Jeżeli obniżenie ceny jest podyktowane przekonywającymi argumentami natury ekonomicznej, to nabywca nie musi wykazywać przychodu w wysokości uzyskanego upustu, rabatu. Tak właśnie jest w przypadku przedstawionym w pytaniu. Uzyskanie upustu z tytułu akcji promocyjnej, która dotyczy wszystkich klientów, powoduje, że cena po takim upuście dalej będzie uchodzić za rynkową. Również upust przy zakupie większej partii towarów jest często stosowanym rozwiązaniem w praktyce handlowej. Jego uzyskanie nie powinno powodować wykazania przychodu. Także w przedstawionym przypadku nabywca nie powinien wykazywać przychodu z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 5a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
Źródło:
Prawo Przedsiębiorcy
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: