| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychód z tytułu uzyskanego upustu

Przychód z tytułu uzyskanego upustu

Spółka na początku roku kupiła kilka samochodów w ramach promocji, jaką dealer zorganizował na samochody wyprodukowane w 2004 r. Oprócz upustu związanego z tą akcją, wynegocjowaliśmy również dodatkowy upust z uwagi na liczbę zakupionych samochodów. Czy w takim przypadku należy wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy?

Od 1 stycznia 2005 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono nową regulację, zgodnie z którą przychód może powstać z tytułu nabycia częściowo odpłatnie rzeczy lub praw a także innych świadczeń. Za przychód w takim przypadku uznaje się różnicę między wartością rynkową rzeczy lub praw a odpłatnością, jaką poniósł podatnik. Nowa regulacja pozwala organom podatkowym ustalić przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia u nabywcy. Do końca 2004 r. obowiązujące przepisy pozwalały na ustalenie przychodu według wartości rynkowej wyłącznie u sprzedawcy (stosownie do art. 14 u.p.d.o.p.). Wprowadzenie nowych rozwiązań nie oznacza jednak, że nabywca w każdym przypadku, w którym zapłacona cena odbiega od wartości rynkowych, musi wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy, praw.
Jeżeli obniżenie ceny jest podyktowane przekonywającymi argumentami natury ekonomicznej, to nabywca nie musi wykazywać przychodu w wysokości uzyskanego upustu, rabatu. Tak właśnie jest w przypadku przedstawionym w pytaniu. Uzyskanie upustu z tytułu akcji promocyjnej, która dotyczy wszystkich klientów, powoduje, że cena po takim upuście dalej będzie uchodzić za rynkową. Również upust przy zakupie większej partii towarów jest często stosowanym rozwiązaniem w praktyce handlowej. Jego uzyskanie nie powinno powodować wykazania przychodu. Także w przedstawionym przypadku nabywca nie powinien wykazywać przychodu z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 5a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK