reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zamiana mieszkań - podstawa opodatkowania, wysokość podatku

Zamiana mieszkań - podstawa opodatkowania, wysokość podatku

Jestem właścicielką mieszkania spółdzielczego własnościowego o powierzchni 84 m2 i wartości ok. 420 tys. zł. Moja córka jest natomiast właścicielką mniejszego i tańszego mieszkania (35 m2, 140 tys. zł). Chciałybyśmy dokonać zamiany tych mieszkań. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy dokonując tej zamiany zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak, to jaka będzie jego wysokość?

Jedną z czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych jest umowa zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali. Stawka podatku wynosi natomiast 2 proc. Należy przy tym pamiętać, że wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczenia długów i ciężarów. Ustalając wartość rynkową zamienianych mieszkań będą więc Panie musiały zorientować się w cenach podobnych (wielkość, stopień zniszczenia, wykończenie, piętro, stan budynku, w którym znajdują się mieszkania) mieszkań mających podobną lokalizację.
Z Pani listu wynika, że w omawianym przypadku różnica wartości rynkowych zamienianych praw do lokali wyniesie 280 tys. (420 tys. – 140 tys.), więc trzeba będzie zapłacić 5 tys. 600 zł podatku od czynności cywilnoprawnych (2 proc. x 5600 zł).
Obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach zawierających tę umowę (a więc w tym przypadku będzie ciążył na Pani i Pani córce). Podatek ten zostanie pobrany przez notariusza sporządzającego akt notarialny, co oznacza, że nie będą Panie musiały składać deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Reasumując, dokonując zamiany mieszkań będzie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. różnicy wartości rynkowych zamienianych mieszkań. W tym przypadku będzie to 5 tys. 600 zł.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2, art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz art. 10 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama