reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Kiedy zaksięgować fakturę za media

Aktualizacja: 19.09.2006

Spółka otrzymała fakturę zakupu z datą wystawienia lipiec 2006 r. Datą sprzedaży jest 30 czerwca 2006 r. W jakim terminie powinno nastąpić rozliczenie VAT? Kiedy przysługuje odliczenie podatku VAT z faktur za media? »

Czy należy rozliczyć VAT od importu usług, gdy zagraniczny kontrahent obciążył nas za nieterminową dostawę

Aktualizacja: 15.09.2006

Jesteśmy firmą transportową. Od kontrahenta zagranicznego z UE otrzymaliśmy fakturę obciążającą nas za nieterminową dostawę towaru. Na fakturze widnieje nasz NIP bez symbolu PL. Czy zdarzenie takie traktować jako import usług, a co za tym idzie - czy wystawiać fakturę wewnętrzną i naliczać VAT? »

Jak ewidencjonować wierzytelności nieściągalne

Aktualizacja: 19.09.2006

W księgach spółki z o.o. figuruje należność, z której zapłatą dłużnik zwleka od dwóch lat. Spółka regularnie przesyła mu wezwania do zapłaty, które pozostają bez odpowiedzi. Czy możemy tę wierzytelność zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez komornika w imieniu dłużnika

Aktualizacja: 15.09.2006

Zakupiliśmy na licytacji komorniczej samochód ciężarowy (powyżej 3,5 tony). Ponieważ podmiot licytowany był podatnikiem VAT, komornik wystawił w jego imieniu fakturę VAT. Czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, gdy dokonane zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych? »

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie opakowań zwrotnych

Aktualizacja: 15.09.2006

Firma kupuje towar wraz z opakowaniami zwrotnymi z krajów Unii Europejskiej, za które jest obciążana. Przy następnym nabyciu towarów opakowania te są zwracane i firma zostaje za te opakowania uznana notą uznaniową. Proszę o wyjaśnienie, czy powinniśmy naliczyć od nich VAT i wykazywać je w rejestrach VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. »

Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

Aktualizacja: 14.09.2006

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zamierzam ją poszerzyć o pokazy tańca świadczone samodzielnie lub w grupie oraz naukę tańca świadczoną samodzielnie lub w grupie. Czy w związku z tym nadal będę mógł korzystać z opodatkowania ryczałtem? »

Jak dokumentować obciążanie zleceniodawców ponoszonymi przez firmę kosztami ich dojazdu i noclegu

Aktualizacja: 14.09.2006

Nasza firma współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie umów cywilnoprawnych. Osoby te mają własne działalności gospodarcze. Mamy zawarte z nimi umowy, że będą uczestniczyć w szkoleniach, które im firma wskaże. Otrzymujemy faktury za szkolenie tych osób, opłacamy dojazd i noclegi, a następnie refakturujemy te wydatki na poszczególne osoby, których wydatek dotyczył. Czy mogę w tym przypadku skorzystać z refaktury? »

Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Aktualizacja: 13.09.2006

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą polegającą m.in. na organizowaniu i prowadzeniu kursów językowych. Opłaty są wnoszone przez kursantów co miesiąc. W którym momencie powinienem rozliczyć przychód? Jak traktować przedpłaty? Czy ma znaczenie, że jestem zwolniony z VAT? »

Czy należy sporządzić remanent i odprowadzić VAT w przypadku zawieszenia działalności

Aktualizacja: 13.09.2006

Chcę zawiesić działalność gospodarczą. Na stanie firmy mam samochód zamortyzowany (środek trwały od 1999 r.), kasę fiskalną i komputer. Od wszystkiego odliczyłem w całości VAT. Co zrobić, żeby zapłacić jak najmniej VAT? Czy mogę sprzedać kasę (po odczycie) i komputer za symboliczną złotówkę + VAT? »

Kiedy i gdzie wpisuje się do księgi spis z natury

Aktualizacja: 12.09.2006

Czy spis z natury, np. na dzień zmiany wspólnika, wpisuje się do pkpir? Jeśli tak, to w którą rubrykę? Spis obejmuje towary handlowe. »

Czy zaliczki należy wykazywać w informacji podsumowującej

Aktualizacja: 11.09.2006

Czy w informacji podsumowującej VAT UE powinnam wykazać otrzymane od kontrahenta z Niemiec zaliczki na przyszłe dostawy? Zaliczki były wykazywane w deklaracjach VAT-7 w poz. 30 - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. »

Jak ująć w kosztach wydatki związane z używaniem samochodu wynajętego w firmie rent a car

Aktualizacja: 11.09.2006

Nasz pracownik podczas krajowej podróży służbowej wynajmuje, w celu dojazdu do klientów, samochód osobowy w firmie typu rent a car. Czy w związku z tym należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? »

Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Aktualizacja: 11.09.2006

Jak rozliczyć zapłatę za wykonanie strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, jeżeli została podpisana z wykonawcą umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Czy taką usługę należy opodatkować VAT? »

Kiedy można zmienić metodę księgowania kosztów w czasie, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 08.09.2006

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Chcę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy od początku prowadzenia księgi mogę wybrać metodę memoriałową i zgodnie z jej zasadami księgować koszty? Kiedy będę mógł ją zmienić? »

Jak rozliczyć fakturę za media, jeśli jest wystawiona na osobę prywatną

Aktualizacja: 08.09.2006

Mam problem z fakturą za energię elektryczną. Jest ona wystawiona na nazwisko osoby prowadzącej działalność, nie na firmę (adres siedziby się zgadza), z datą 19 grudnia 2005 r. Ponieważ budynek jest jednocześnie miejscem prowadzenia działalności i miejscem zamieszkania, terminy płatności rozłożone są na konkretne miesiące 2006 r. W jaki sposób należy zaksięgować tę fakturę? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama