REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek od wspólnego przedsięwzięcia, dotyczącego nieruchomości położonej w Niemczech

REKLAMA

Nasza firma, jako czynny podatnik VAT UE, podpisała umowę o podwykonawstwo z czynnym podatnikiem zarejestrowanym w Polsce. Umowa dotyczy usług świadczonych na rzecz niemieckiego kontrahenta w nieruchomości położonej na terytorium Niemiec. Z jaką stawką należy wystawić fakturę na podmiot polski w sytuacji, gdy umowa została podpisana między tym podmiotem a firmą niemiecką?
Świadczona przez Państwa usługa opodatkowana jest w Niemczech. Tym samym, powinni Państwo zarejestrować się w tym państwie jako podatnik VAT i rozliczyć podatek na podstawie niemieckich przepisów. Czyli – wystawić fakturę z niemiecką stawką.

Zawarli Państwo umowę o wspólnym przedsięwzięciu, dotyczącą usług na nieruchomości położonej w Niemczech. Niezależnie od szczegółowej kwalifikacji świadczonej przez Państwa usługi, nie ulega wątpliwości, że usługa ta stanowi usługę związaną z nieruchomością. Oznacza to, że zastosowanie ma art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiący, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami (w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego) miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
WAŻNE!
Skoro przedmiotowa nieruchomość położona jest w Niemczech, świadczone przez Państwa usługi podlegają opodatkowaniu w tym właśnie państwie.
Niestety, oznacza to również, że celem rozliczenia podatku jesteście Państwo obowiązani do rejestracji w Niemczech. Nie ma bowiem podmiotu, który mógłby rozliczyć podatek za Was w ramach importu usług (z treści pytania nie wynika, aby polski podatnik będący Państwa kontrahentem był zarejestrowany jako niemiecki podatnik). Oznaczać to będzie również, że wystawiona przez Państwa faktura powinna wskazywać niemiecki podatek VAT.
Zwrócić należy uwagę, iż sytuacja, w jakiej się Państwo znajdujecie, nie jest wyjątkowa. W podobnej sytuacji znalazło się bardzo wiele różnego rodzaju podwykonawców oraz podatników współpracujących z podatnikami realizującymi zagraniczne kontrakty. Podatnicy ci najczęściej chcą wystawiać polskie faktury, tymczasem w większości przypadków miejscem świadczenia usługi nie jest Polska, a tym samym nie ma takiej możliwości. Powód: opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wyłącznie usługi świadczone na terytorium Polski.
Niestety, przepisy unijne nie regulują jak na razie procedury uproszczenia rozliczenia podatku w takich sytuacjach. W przypadku gdy usługa nie jest świadczona na rzecz podatnika zarejestrowanego w państwie miejsca świadczenia usługi, świadczący usługę ma obowiązek zarejestrować się w tym państwie i rozliczyć podatek na zasadach obowiązujących w tym państwie.
•  art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005r. Nr 14, poz. 113
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA