| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

W poprzednim roku wycofałem ze spółdzielni mieszkaniowej wkład mieszkaniowy. Następnie przekazałem go w drodze darowizny mojej córce, również na cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji powinienem wykazać w zeznaniu rocznym za 2004 r. wycofany wkład mieszkaniowy jako przychód podlegający rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przysporzenie majątku: Jeśli podatnik skorzystał z ulgi mieszkaniowej i wycofany wkład został odliczony w poprzednich latach od dochodu (przychodu) lub podatku, podatnik jest zobowiązany do dokonania stosownego doliczenia uprzednio odliczonych kwot do dochodu lub podatku należnego za rok 2004.
Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem
 
Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie Czytelnika, należy między innymi posiłkować się przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. oraz przepisami przejściowymi.
Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 27a ust. 13 pkt 1 updof, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt 1 i 2 tego przepisu, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Jednocześnie przepis art. 6 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) wskazuje, że przepis art. 27a ust. 13 pkt 1 updof ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład. W takiej sytuacji do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Niestety, Czytelnik nie podał, czy korzystał z ulgi mieszkaniowej z tytułu wniesienia do spółdzielni wkładu mieszkaniowego oraz kiedy ewentualnie to zdarzenie miało miejsce.
Zakładając, że Czytelnik skorzystał z ulgi mieszkaniowej, należy stwierdzić, że wycofany wkład obejmuje kwoty odliczone w poprzednich latach od dochodu (przychodu) lub podatku. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany do dokonania stosownego doliczenia kwot uprzednio odliczonych do dochodu lub podatku należnego za rok 2004. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia, że wycofany wkład został przekazany również na cele mieszkaniowe.
Jeśli natomiast podatnik nie skorzystał w poprzednich latach z ulgi mieszkaniowej i nie dokonał odliczenia, to w momencie wycofania wkładu nie stanowi on dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »