| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wniesienie aportem samochodu podlega akcyzie

Czy wniesienie aportem samochodu podlega akcyzie

Czy wniesienie w formie aportu samochodu osobowego przez obywatela Francji, niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma siedzibę w Polsce, podlega, podobnie jak w podatku VAT, zwolnieniu z akcyzy?

Obowiązek uiszczenia akcyzy: Wniesienie aportem samochodu osobowego przez obywatela Francji do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów akcyzowych. Zobowiązanym do uiszczenia akcyzy jest spółka.
 
 
W opisanym przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. Czynność wniesienia aportem samochodu przez osobę fizyczną będącą obywatelem Francji do polskiej spółki spełnia bowiem kryteria definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia omówionej w ustawie o podatku akcyzowym.
Przepisy ustawy o akcyzie wskazują, że z nabyciem wewnątrzwspólnotowym mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do przemieszczenia wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.
Regulacjom ustawy o akcyzie podlegają jedynie samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 80 ust. 1 ustawy o akcyzie). Natomiast podatnikami podatku akcyzowego są podmioty, które dokonały wewnątrz-wspólnotowego nabycia oraz importerzy.
Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego – z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Przy czym minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, dane dotyczące samochodów osobowych, w tym dopuszczalną ładowność, do celów poboru akcyzy, uwzględniając rozwiązania stosowane w odrębnych przepisach podatkowych i konieczność zapewnienia prawidłowego poboru akcyzy.
Wynika z tego, że polska spółka, która nabędzie w drodze aportu od obywatela Francji prawo do rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym, będzie jednocześnie zobowiązana do złożenia z tego tytułu deklaracji uproszczonej i dokonania zapłaty akcyzy. Dopiero kiedy podatnik dopełni wszystkich formalności wymaganych przepisami prawa, naczelnik właściwego urzędu celnego wystawi mu dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. Dokument ten umożliwia rejestrację pojazdu na terenie Polski.
Natomiast biorąc pod uwagę przepisy podatkowe dotyczące podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że fakt zwolnienia z podatku VAT wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, wynikający z przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma w tej konkretnej sytuacji żadnego znaczenia. Zgodnie bowiem z przepisem art. 23 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie odrębnych ustaw nie mają zastosowania do akcyzy.
Przedstawione stanowisko jest zgodne z interpretacją naczelnika Urzędu Celnego w Wałbrzychu z 17 września 2004 r. (nr 454000-RPA-055-13/04/MM).
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•  ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK