REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy opodatkować zakup usług obcych na potrzeby reklamy

REKLAMA

Dokonuję zakupu różnego rodzaju usług obcych od innych podmiotów na potrzeby reklamy mojej firmy. Czy mam obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT?
Zakup usług od innych podmiotów: Zakupy usług obcych nieodpłatnie przekazanych na cele reprezentacji i reklamy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na uprawnienie podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych usług.
 
W myśl przepisów ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium Polski.
Przez świadczenie usług, o którym mowa w ustawie o VAT, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części – traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Jeśli nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego od ich nabycia, świadczenie to uznaje się za odpłatne.
Z przytoczonych przepisów wynika, że zakupy usług obcych nieodpłatnie przekazanych na cele reprezentacji i reklamy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bez względu na uprawnienie podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie kwalifikują zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy jako sprzedaży. Tak więc usługi obce, bez względu na możliwość skorzystania z odliczenia podatku naliczonego VAT, nieodpłatnie przekazane na cele reprezentacji i reklamy nie są sprzedażą i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu.
Takie stanowisko zajmują również organy skarbowe. Świadczy o tym np. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 14 czerwca 2004 r. wydana przez Świętokrzyski Urząd Skarbowy (sygn. RO/436/87/2004) lub informacja z 20 sierpnia 2004 r. wydana przez Podkarpacki Urząd Skarbowy (sygn. PUS. II/443/220/2004), w której czytamy: W przypadku zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych i obliczania podatku należnego z uwagi na fakt, iż w tym przypadku przy zakupie takich usług nie zaistnieją czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku gdy zakup takiej usługi został udokumentowany fakturą VAT, to wykazany w niej podatek należny, co do zasady, dla podatnika będzie stanowił podatek naliczony podlegający odliczeniu od podatku należnego.
Obie informacje są opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
Przykład 1
Podatnik zajmujący się sprzedażą artykułów spożywczych zorganizował konkurs dla swoich kontrahentów, w którym nagrodą była wycieczka. W celu przekazania nagrody podatnik wykupił wycieczkę od podmiotu organizującego takie imprezy. Ponieważ czynność ta stanowiła dla podatnika usługę obcą, nie ma on obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej i obliczania podatku należnego od przekazanej wycieczki.
Przykład 2
Podatnik zajmujący się organizacją wycieczek ogłosił konkurs dla swoich kontrahentów, w którym nagrodą była jedna z wycieczek. Ponieważ w tym przypadku nagrodę stanowi usługa świadczona przez podatnika, przy przekazaniu jej na potrzeby reprezentacji i reklamy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i obliczenia podatku należnego od przekazanej wycieczki.
Tomasz Maj
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA