reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy opodatkować zakup usług obcych na potrzeby reklamy

Czy należy opodatkować zakup usług obcych na potrzeby reklamy

Dokonuję zakupu różnego rodzaju usług obcych od innych podmiotów na potrzeby reklamy mojej firmy. Czy mam obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT?

Zakup usług od innych podmiotów: Zakupy usług obcych nieodpłatnie przekazanych na cele reprezentacji i reklamy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na uprawnienie podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych usług.
 
W myśl przepisów ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium Polski.
Przez świadczenie usług, o którym mowa w ustawie o VAT, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części – traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Jeśli nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego od ich nabycia, świadczenie to uznaje się za odpłatne.
Z przytoczonych przepisów wynika, że zakupy usług obcych nieodpłatnie przekazanych na cele reprezentacji i reklamy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bez względu na uprawnienie podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie kwalifikują zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy jako sprzedaży. Tak więc usługi obce, bez względu na możliwość skorzystania z odliczenia podatku naliczonego VAT, nieodpłatnie przekazane na cele reprezentacji i reklamy nie są sprzedażą i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu.
Takie stanowisko zajmują również organy skarbowe. Świadczy o tym np. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 14 czerwca 2004 r. wydana przez Świętokrzyski Urząd Skarbowy (sygn. RO/436/87/2004) lub informacja z 20 sierpnia 2004 r. wydana przez Podkarpacki Urząd Skarbowy (sygn. PUS. II/443/220/2004), w której czytamy: W przypadku zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych i obliczania podatku należnego z uwagi na fakt, iż w tym przypadku przy zakupie takich usług nie zaistnieją czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku gdy zakup takiej usługi został udokumentowany fakturą VAT, to wykazany w niej podatek należny, co do zasady, dla podatnika będzie stanowił podatek naliczony podlegający odliczeniu od podatku należnego.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama