reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wspólne opodatkowanie małżonków przy śmierci jednego z nich

Wspólne opodatkowanie małżonków przy śmierci jednego z nich

Proszę o wyjaśnienie, czy osoba ma prawo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za 2004 r., jeżeli małżonek zmarł w lutym 2005 r.?

Tak, jest to możliwe.
Zgodnie z art. 6a u.p.d.o.f., wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Przepis ten wprowadzony został na podstawie ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Na mocy art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej przepis ten ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2004 r. Także w przedstawionym przypadku nie ma przeszkód, aby osoba, której małżonek zmarł w lutym 2005 r., skorzystała ze wspólnego opodatkowania małżonków za 2004 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Agnieszka Ziółkowska


reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama