reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych

Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych

Zajmuję się sprawami środków trwałych w firmie. Czy można zlikwidować wartości niematerialne i prawne całkowicie już umorzone, nadal jednak używane (płacony jest także roczny abonament-licencja na ich używanie). Jak prawidłowo dokonać takiej likwidacji?

Data zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych następująca nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową (art. 32 ustawy o rachunkowości) nie oznacza faktycznej likwidacji wartości niematerialnej i prawnej. W przesłanym do redakcji pytaniu wskazują Państwo na użyteczność wspomnianego aktywu oraz na fakt, że pomimo całkowitego umorzenia opłacają Państwo abonament za użytkowanie posiadanego prawa. Moim zdaniem są to przesłanki do dalszego ujmowania wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji księgowej wiążącej ponoszone koszty z użytkowanym aktywem. Poprzez pozostawienie w księgach rachunkowych wartości niematerialnej i prawnej w wartości zerowej, aż do momentu fizycznej likwidacji (potwierdzanej protokołem likwidacyjnym), unika się wielu niedogodnych sytuacji, gdy np. w późniejszym terminie zdecydują się Państwo na ulepszenie posiadanej wartości niematerialnej i prawnej.
Z chwilą gdy określony figurujący w aktywach jednostki tytuł wartości niematerialnej i prawnej przestaje przynosić jednostce korzyści i nie zamierzają go Państwo dalej użytkować należałoby dokonać jego rozchodu (likwidacji). Rozchód wartości niematerialnej i prawnej zazwyczaj polega na fizycznym zniszczeniu potwierdzonym stosownym protokołem (dokumentem) likwidacji lub na wycofaniu wartości niematerialnej i prawnej bez zniszczenia. W przypadku likwidacji bez zniszczenia w gestii jednostki leży wprowadzenie lub brak takiego wprowadzenia wycofanych aktywów do pozaksięgowej ewidencji inwentarza.

PAWEŁ MUŻ
reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama