| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy agencje nieruchomości muszą ewidencjonować obrót w kasie fiskalnej

Czy agencje nieruchomości muszą ewidencjonować obrót w kasie fiskalnej

Prowadzę agencję nieruchomości. Czy 2005 r. muszę ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej?

Nie, w 2005 r. podatnicy prowadzący agencję nieruchomości mogą nadal korzystać ze zwolnienia, jeśli spełnią ustawowe warunki.
 
W poz. 17 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących zostały wymienione usługi obsługi nieruchomości, świadczone na zlecenie (PKWiU 70.3). Do nich zaliczamy także usługi agencji nieruchomości na zlecenie PKWiU 70.31. Dlatego usługi agencji nieruchomości korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencji w kasie fiskalnej. Pod warunkiem jednak, że udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, w poprzednim roku podatkowy był większy niż 70%.
Zwolnienie to traci moc z dniem 1 września 2005 r., jeżeli w okresie pierwszego półrocza udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, w poprzednim roku podatkowy był równy lub mniejszy niż 70%.
Ze zwolnienia tego mogą korzystać także podatnicy, którzy rozpoczęli świadczenie usług agencji nieruchomości po 31 grudnia 2004 r. Pod warunkiem że przewidywany obrót z tej sprzedaży, w całkowitym obrocie podlegającym obowiązkowi ewidencjonowania w kasie fiskalnej, będzie większy od 70%.
•  § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
Joanna Dmowska
prawnik, pracownik redakcji


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »