REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia ze wspólnikami i kontrahentami z Niemiec

REKLAMA

Dwaj wspólnicy naszej spółki mają miejsce zamieszkania w RFN. Z tego względu prowadzimy ożywione kontakty handlowe z Niemcami, wypłacamy należności licencyjne, odsetki i dywidendy. Wiem, że od stycznia br. obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy wprowadziła ona jakieś istotne zmiany?
Tak Nowa polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r., ogłoszona została w Dz.U. z 20 stycznia 2005 r. Nr 12, poz. 90. Zgodnie z oświadczeniem rządowym w sprawie mocy obowiązującej tej umowy (Dz.U. Nr 12, poz. 91), weszła ona w życie 19 grudnia 2004 r. Natomiast w myśl art. 32 powołanej umowy jej postanowienia mają zastosowanie do kwot dochodu osiągniętego od 1 stycznia 2005 r.
Warto wiedzieć
Do czasu ogłoszenia nowej umowy w Dzienniku Ustaw (20 stycznia 2005 r.) polscy podatnicy obowiązani byli stosować starą umowę. W Niemczech obowiązku publikacyjnego dopełniono jednak w terminie, w związku z czym po drugiej stronie granicy nie było przeszkód, aby stosować nową umowę już od początku stycznia br.
Zgodnie z treścią umowy dywidendy wypłacane niemieckim udziałowcom mogą być opodatkowane zarówno w państwie rezydencji beneficjenta (RFN), jak i w państwie źródła (Polska). Stawka podatku w Polsce ograniczona jest jednak do 5 proc. lub 15 proc. dywidendy brutto – w zależności od osoby beneficjenta. W przypadku wspólnika będącego osobą fizyczną zastosowanie ma stawka w wysokości 15 proc. (w tym zakresie regulacje umowne nie uległy zmianie), pod warunkiem przedstawienia przez tę osobę certyfikatu rezydencji. W myśl nowej umowy odsetki oraz należności licencyjne mogą być natomiast opodatkowane w państwie źródła podatkiem w wysokości 5 proc.
Nowością jest także wprowadzenie do umowy regulacji dotyczących zysków z przeniesienia własności majątku. Chodzi tu m.in. o dochody ze zbycia nieruchomości, a także o dochody ze zbycia udziałów i akcji. Zgodnie z nową umową dochody uzyskane z tytułu przeniesienia własności nieruchomości są opodatkowane w państwie, w którym położona jest nieruchomość. Przeniesienie własności udziałów, akcji i innych papierów wartościowych opodatkowane jest natomiast w zasadzie wyłącznie w państwie rezydencji, umowa wprowadza jednak pewien wyjątek – otóż zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie (bezpośrednio lub pośrednio) z majątku nieruchomego lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w kraju położenia nieruchomości.
Przykład
Gdyby niemiecki wspólnik zbył udziały w polskiej spółce, której majątek składa się w ponad 50 proc. z nieruchomości położonych na terytorium Polski, zbycie tych udziałów podlegałoby opodatkowaniu w Polsce.
Warto również zwrócić uwagę na art. 15 ust. 3 nowej umowy. Regulacja ta wyłącza możliwość opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą wyłącznie w państwie rezydencji. Otóż dochody z pracy najemnej będą podlegać opodatkowaniu w państwie źródła, jeżeli:
a) pracownik wykonuje w ramach pracy najemnej również usługi na rzecz innej niż pracodawca osoby, która kontroluje bezpośrednio lub pośrednio sposób wykonania tych usług, i
b) pracodawca nie ponosi odpowiedzialności lub ryzyka za skutki pracy wykonanej przez pracownika.
Przykład
Gdyby pracownicy polskiej spółki w ramach oddelegowania wykonywali usługi na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy, kontrolującego wykonanie pracy i przejmującego (zgodnie z umową) pełną odpowiedzialność za skutki tej pracy, pracownicy polskiej spółki zapłaciliby podatek w Niemczech.
Nowością jest także regulacja wprowadzająca obowiązek zmiany metody wyłączenia na metodę zaliczenia (art. 24 ust. 3 umowy). Będzie tak w sytuacji, gdy w Polsce i w Niemczech dany dochód lub majątek objęty jest odmiennymi postanowieniami umowy lub jest przypisany odmiennym podmiotom, a ta różnica stanowisk nie może być uregulowana zgodnie z procedurą wzajemnego porozumiewania się i jeżeli w wyniku tych rozbieżności stanowisk dany dochód lub majątek mógłby być nieopodatkowany lub mógłby być opodatkowany według niższej stawki. Zmiana metody oznacza zakaz wyłączenia dochodu (majątku) od opodatkowania w państwie rezydencji.
Ważny dla polskiej spółki mającej niemieckich udziałowców może okazać się także przepis art. 29, dotyczący zwrotu podatku odliczanego u źródła. Jeżeli w Polsce (lub w Niemczech) podatek u źródła z tytułu wypłaty dywidendy, odsetek, należności licencyjnych lub innego rodzaju dochodu pobierany jest poprzez odliczenie, to – zgodnie z aktualnie obowiązującą umową – prawo państwa źródła do stosowania odliczenia podatku według stawki obowiązującej na podstawie przepisów jego prawa wewnętrznego nie jest naruszane przez postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatek w ten sposób odliczony u źródła zwraca się na wniosek podatnika, jeżeli jest on zmniejszony lub zniesiony na mocy umowy.
Wniosek o zwrot podatku składa się do końca czwartego roku następującego po roku kalendarzowym, w którym podatek potrącony u źródła został naliczony od dywidend, odsetek, należności licencyjnych lub innego dochodu.
Warto wiedzieć
Pomiędzy Polską a Niemcami mogą istnieć rozbieżności co do podatkowego traktowania np. niektórych kosztów ponoszonych przez spółkę komandytową lub kwestii cichego wspólnika. Te rozbieżności mogą w konsekwencji doprowadzić do tego, że dochody (lub ich część) nie byłyby opodatkowane lub byłyby opodatkowane według niższej stawki. W takiej sytuacji państwo rezydencji może po prostu nie wyłączyć dochodów spod opodatkowania.
Przykład
Gdyby polska spółka wypłaciła niemieckiemu udziałowcowi dywidendę i pobrała podatek w wysokości wynikającej z umowy – 15 proc., mimo braku wymaganego certyfikatu rezydencji, to polskie organy podatkowe miałyby prawo zażądać zapłaty podatku według stawki wynikającej z ustawy o p.d.o.f., to jest w wysokości 19 proc. Natomiast – po uzyskaniu stosownego certyfikatu – podatnik mógłby ubiegać się o zwrot podatku w wysokości różnicy pomiędzy stawką wynikającą z umowy a tą obowiązującą na mocy ustawy o p.d.o.f. Przed wejściem w życie nowej umowy przepisy nie przewidywały możliwości ubiegania się o zwrot podatku.
Ewa Błaszczak
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 10–13, 15, 24, 29 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. Nr 12, poz. 90).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

REKLAMA

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA