| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sprawozdania jednostkowe i zbiorcze

Sprawozdania jednostkowe i zbiorcze

Sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych (Rb-27S) oraz wydatków budżetowych (Rb-28S) sporządza się jako sprawozdanie miesięczne za grudzień (w zakresie planu i wykonania) oraz za rok (w pełnym zakresie). W związku z tym, że w pewnych okolicznościach mogą nastąpić różnice w wartościach wykazanych w sprawozdaniu jednostkowym i zbiorczym, powstaje następujący problem: niewątpliwie w ewidencji księgowej należy ująć sprawozdanie roczne, ale co zrobić ze sprawozdaniem miesięcznym, jeżeli:- jest ono prawidłowe - czy zaznaczyć jedynie, iż zostało ono złożone?- jest ono nieprawidłowe - czy należy je wówczas skorygować, do stanu ze sprawozdania rocznego, i również zaznaczyć informację o złożeniu i jego, i korekty?

Sprawozdania budżetowe sporządzane są na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sporządzając sprawozdania budżetowe należy pamiętać o podstawowych zasadach:
• sprawozdania jednostkowe sporządzane są na podstawie ksiąg rachunkowych i kwoty wykazane w sprawozdaniu powinny wykazywać zgodność z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej;
• sprawozdania zbiorcze sporządza się na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego jako jednostki budżetowej i jako organu.
Z Państwa pytania wynika, że ewidencja prowadzona jest na podstawie sprawozdań. Nasuwa się pytanie, na podstawie czego sporządzane są sprawozdania.
Zaznaczono, że w pewnych okolicznościach mogą nastąpić różnice w wartościach wykazanych w sprawozdaniu jednostkowym i zbiorczym, nie wiem z czego miałyby one wynikać. Bo skoro w miesięcznych mamy plan po zmianach na 31 grudnia, to taki sam powinien być również w sprawozdaniu rocznym w przypadku wykonania: albo wydatek został poniesiony, albo nie. A jeżeli wystąpiła pomyłka w trakcie sporządzania sprawozdania, to należy sporządzić korektę.
Jak wynika z cytowanego rozporządzenia w przypadku ujawnienia nieprawidłowości, powinny one zostać usunięte przez kierownika jednostki sporządzającej sprawozdanie jednostkowe przed włączeniem danych do sprawozdań zbiorczych. Natomiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości po złożeniu sprawozdań jednostkowych i zbiorczych należy również sporządzić korekty sprawozdań. Zarządy jednostek samorządu terytorialnego przekazują je w ciągu 5 dni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości do regionalnych izb obrachunkowych.
Należy pamiętać, że wykazanie w sprawozdaniach danych niezgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
KRYSTYNA GĄSIOREK

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK