reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć fakturę za zakup w Niemczech towarów niehandlowych

Jak rozliczyć fakturę za zakup w Niemczech towarów niehandlowych

Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT. Dokonuję zakupów od kontrahenta z kraju Unii, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym w swoim kraju. W jaki sposób mam rozliczyć fakturę za zakup towarów niehandlowych w Niemczech?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Nabycie towarów niehandlowych przez polskiego podatnika należy udokumentować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie fakturą wewnętrzną. Podatek należny z tego tytułu jest jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia. Podstawowym warunkiem odliczenia jest związek nabytych towarów z działalnością opodatkowaną podatnika. Fakt, że nabyte towary nie służą bezpośrednio działalności handlowej, nie wyklucza takiego związku.
 
W opisanym przypadku oba podmioty są podatnikami VAT. Podatnik niemiecki jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Podatnik polski podatnikiem VAT w Polsce.
Nabycie towarów, które w wyniku dokonanej dostawy są transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego, jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Nabywca towarów, który sprowadzi je do Polski, jest obowiązany rozliczyć podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Polski podatnik, który zakupi towary od kontrahenta z kraju Unii i przywiezie je do Polski, jest zobowiązany rozliczyć tę transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu jest kwota należna sprzedawcy. Podatnik polski dokumentuje wewnątrzwspólnotowe nabycie i podatek należny fakturą wewnętrzną. Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia. Podstawowym warunkiem odliczenia jest związek nabytych towarów z działalnością opodatkowaną podatnika. Fakt, że nabyte towary nie służą bezpośrednio działalności handlowej, nie wyklucza takiego związku. Ustawa o VAT nie nakazuje, aby związek ten był bezpośredni. Nabyte towary mogą być w sposób pośredni wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatnika. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów niehandlowych może zatem uprawniać podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to należy jednak rozpatrzyć uwzględniając konkretne okoliczności. Pytanie nie zawiera szczegółów pozwalających na jednoznaczne określenie, czy w opisanym przypadku podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Podatnik niemiecki dokonujący dostawy na terytorium Niemiec mógł ją potraktować jako dostawę na terytorium Niemiec i opodatkować podatkiem należnym. Jeżeli na terytorium Niemiec został zapłacony podatek należny z tytułu dostawy towarów, podatnik polski może się ubiegać o jego zwrot na podstawie obowiązujących w Niemczech procedur zwrotu VAT.
Jeżeli niemiecki sprzedawca zapłacił podatek należny, to polski nabywca może ubiegać się o zwrot tego podatku według przepisów obowiązujących w Niemczech.
Podatnik VAT, zgodnie z zasadą neutralności tego podatku, nie powinien ponosić ekonomicznego ciężaru podatku należnego. Podatek należny w sensie ekonomicznym powinien obciążać wyłącznie ostatecznego konsumenta. Podatnik VAT powinien mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego na fakturze wystawionej przez innego podatnika VAT. Jeżeli polski podatnik nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym na terytorium Niemiec, to prawo do odliczenia może zrealizować wyłącznie przez skorzystanie z procedury zwrotu VAT zapłaconego w obcym państwie.
Ewa Sławińska
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama