REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych

REKLAMA

Zajmuję się inwestowaniem na giełdzie. Obecnie zamierzam sprzedać część moich akcji, przy czym będą to zarówno akcje spółki polskiej, notowane na giełdzie warszawskiej, jak i akcje spółek zagranicznych. Czy jest jakaś różnica w opodatkowaniu dochodów ze zbycia tych akcji ze względu na miejsce ich uzyskania?
Podstawowym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę, jest miejsce uzyskania dochodu. W przypadku sprzedaży akcji spółki polskiej, notowanej na giełdzie warszawskiej, miejscem uzyskania dochodu jest Polska, natomiast w przypadku zbycia akcji spółek zagranicznych, o których mowa w treści listu, dochód uzyskany zostanie najprawdopodobniej za granicą.
Problem ustalenia miejsca uzyskania dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych nabrał znaczenia w 2004 r., kiedy to wprowadzono nowy art. 30b ustawy o p.d.o.f. Przepis ten w pierwotnym brzmieniu stanowił, iż od dochodów uzyskanych na terytorium Polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. W przypadku zaś zysków kapitałowych uzyskanych za granicą obowiązywało opodatkowanie według skali podatkowej. Od tego, czy dochód został uzyskany w Polsce czy też za granicą, zależał zatem sposób opodatkowania – stawką w wysokości 19 proc. lub według skali. Po nowelizacji ustawy o p.d.o.f., od 1 stycznia 2005 r., nie ma już jednak znaczenia, czy autor listu sprzedaje akcje spółki polskiej czy spółek zagranicznych. Obecnie w art. 30b ustawy o p.d.o.f. nie ma już bowiem mowy o tym, że dochód musi być uzyskany na terytorium Polski. A zatem na gruncie ustawy o p.d.o.f. dochód ze sprzedaży obu rodzajów akcji, o których mowa w treści listu, będzie opodatkowany tak samo, to jest według 19-proc. stawki liniowej.
Dochodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 30b ustawy o p.d.o.f., nie łączy się z pozostałymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych ani też z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi podatkiem liniowym. W ciągu roku podatkowego nie ma obowiązku wpłacania zaliczek ani też składania deklaracji miesięcznych. Rozliczenia dochodów z zysków kapitałowych dokonuje się na formularzu PIT-38 po zakończeniu roku podatkowego (w terminie do 30 kwietnia).
Przepisy dotyczące opodatkowania zysków kapitałowych definiują dochody z tego tytułu jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. Zasadniczo koszty te będą obejmować:
1) bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji koszty nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz
2) koszty poniesione w roku podatkowym, związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp. – por. pismo Ministerstwa Finansów z 18 marca 2004 r., nr PB 5/RD-033-2-106/04).
Powyższe zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów znajdują zastosowanie przy ustalaniu dochodu ze zbycia papierów wartościowych, gdy możliwa jest ich identyfikacja i ustalenie dla zbywanych papierów ich rzeczywistej ceny nabycia. Natomiast, jeżeli nie jest możliwa identyfikacja sprzedawanych akcji, należy stosować metodę FIFO, tj. pierwsze przyszło – pierwsze wyszło. Metoda ta ma zastosowanie odrębnie do każdego z posiadanych rachunków, na którym są zdeponowane papiery wartościowe.
W przypadku gdy w wyniku tak przeprowadzonej kalkulacji uzyska się wartość ujemną, różnica jest stratą, o którą można obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych. W każdym z tych lat nie można jednak odliczyć jednorazowo więcej niż 50 proc. poniesionej straty. Obowiązek zapłaty podatku nie powstaje, jeżeli sprzedaż dotyczy papierów wartościowych zakupionych przed końcem 2003 r., kiedy to obowiązywało zwolnienie z opodatkowania zysków z giełdy.
Jeżeli autor listu osiąga dochody ze sprzedaży akcji zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i opodatkowuje według powyższych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Anna Żukowska
Podstawa prawna:
art. 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA