reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Zgodnie z obowiązującym w naszym zakładzie pracy regulaminem ZFŚS świadczenia socjalne są wypłacane byłym pracownikom, pobierającym obecnie świadczenia przedemerytalne. Czy od tych wypłat (np. dofinansowanie do wczasów, zapomoga) zakład ma obowiązek pobrać podatek (zaliczkę) i w jakiej wysokości? Jaki formularz PIT należy sporządzić dla tych osób w razie pobrania podatku (zaliczki)?

Świadczenia socjalne dla emerytów: Od świadczeń uzyskiwanych od byłego zakładu pracy przez emerytów lub rencistów pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności. Świadczenia nieprzekraczające w roku podatkowym 2280 zł są wolne od podatku.

Z treści przepisu art. 30 ust. 1 pkt 4 updof dowiadujemy się, że od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności. Podatek ten jest pobierany bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania.
Należy jednak pamiętać, że dochodów tych nie łączy się z dochodami na zasadach określonych w art. 27 updof, co oznacza, że osoba otrzymująca świadczenia przedemerytalne nie wykazuje dochodów z tytułu otrzymanych świadczeń od byłego zakładu pracy w zeznaniu rocznym.
Płatnik, czyli były zakład pracy, jest obowiązany sporządzić deklarację PIT-8A i złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika (będącego osobą fizyczną), a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną – według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
Ponadto należy wyjaśnić, że na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 38 updof świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian za te świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł są wolne od podatku.
Emeryci czy renciści, którzy w wyniku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby otrzymali zapomogę od byłego zakładu pracy do wysokości nieprzekraczającej 2280 zł w roku podatkowym, również nie muszą wykazywać przychodu z tego tytułu w zeznaniu rocznym, a zakład pracy – płatnik – nie ma obowiązku pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego.
Przykład
Jan Kowalski przebywa od 2 lat na emeryturze. Zanim odszedł na emeryturę, przepracował ostatnie 20 lat w jednym zakładzie. W połowie roku podatkowego na terenie posiadłości Jana Kowalskiego doszło do pożaru, w wyniku którego częściowo spłonął dom mieszkalny. Były pracodawca Jana Kowalskiego udzielił mu z tego tytułu bezzwrotnej, jednorazowej zapomogi w wysokości 2000 zł. Jan Kowalski nie ma obowiązku wykazywania tego przychodu w zeznaniu rocznym, a pracodawca nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
Maria Tatarska
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama