| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obowiązek udzielenia informacji podatkowych

Obowiązek udzielenia informacji podatkowych

Prowadzę w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego artykułami metalowymi. W ramach prowadzonej działalności współpracuję z kontrahentami z całej Polski. Otrzymałam od urzędu skarbowego pismo z żądaniem podania informacji o wartości należności wynikających z umów zawartych z jednym z moich kontrahentów. Obawiam się, że w sytuacji, kiedy mój kontrahent dowie się o przekazanych przeze mnie informacjach, nasza współpraca może się zakończyć. Czy organy podatkowe mogą żądać ode mnie takich informacji?

Tak Zagadnienie udzielenia informacji przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą na żądanie organów podatkowych normuje rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. Określa ono m.in.: grupy podmiotów obowiązanych do składania informacji o umowach cywilnoprawnych albo z zakresu prawa pracy, zakres danych zawartych w tych informacjach, przypadki, w których składane są informacje podatkowe o umowach zawartych z nierezydentami, zakres informacji o wynagrodzeniach za świadczone usługi (wykonywaną pracę) na rzecz osób prawnych, jednostek niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami świadczącymi te usługi (wykonującymi pracę), szczegółowe zasady, termin oraz tryb sporządzania informacji.
Na pisemne żądanie organu podatkowego podmioty prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są sporządzać i przekazywać informacje o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę.
Do sporządzania i przekazywania ww. informacji zobligowane zostały:
• osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z takich umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10 000 euro – w takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wszystkich umów zawartych z tym podmiotem bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikającą z poszczególnych umów;
• osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i obowiązane do prowadzenia ksiąg podatkowych, jeżeli:
– wartość należności albo zobowiązania wynikającego z jednorazowej umowy przekroczyła równowartość 3000 euro – w takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy tej umowy,
– suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z takich umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10 000 euro – w takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wszystkich umów zawartych z tym podmiotem, bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikającą z poszczególnych umów.
Żądane przez organy podatkowe informacje, sporządzane za okresy wskazane w żądaniu, należy przekazać w terminie 30 dni od dnia doręczenia żądania.
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
§ 2–4 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. Nr 240, poz. 2061 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK